INSPIRACE

Ideální doba na prodej nemovitosti nastává právě teď

Ceny nemovitostí rostou závratným tempem a strmý růst živí stále ještě neuspokojená poptávka a enormní zájem ze strany kupujících. Podle České národní banky jsou nemovitosti nyní předraženy zhruba o 17 % a je jen otázkou, jak dlouho to bude trvat, než se tento trend zastaví. Kdo chce zpeněžit svou nemovitost, má nejvyšší čas.

Krize spojená s pandemií Covid 19 nepřinesla předpovídaný pokles cen nemovitostí – kdo očekával stejný scénář jako v roce 2009, kdy splaskla realitní bublina a ceny bytů a domů šly markantně dolů, ten se mýlil. Současná krize má jiné dopady na realitní trh než ta předchozí a je třeba s jejími důsledky kalkulovat do budoucna.

„Trendu rostoucích cen nemovitostí nahrává investiční strategie většiny Čechů, kteří se vložením financí do nemovitostí snaží ochránit svůj majetek a zajistit se tak před inflací, která jim jejich úspory znehodnocuje. Lidé, kteří měli v plánu pořídit si vlastní bydlení, svůj záměr uskutečňují právě teď, protože se obávají dalšího růstu cen nebo většího omezení, pokud jde o kritéria pro poskytování hypotečních úvěrů. Hypotéky jsou poskytovány v rekordních objemech, existují proto opodstatněné obavy, že se bude více a více lidí dostávat do problémů se splácením,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která na trhu působí přes 25 let.

Kdy dojde k poklesu cen

Ekonomická krize jde ruku v ruce s nezaměstnaností a poklesem HDP, to samo o sobě pokles cen nemovitostí předurčuje. Nicméně v roce 2021 máme jinou situaci než v roce 2009 – především reakce ze strany vlády a bank na krizi jsou zcela odlišné. Pokles cen podle odborníků tedy přijde se zpožděním a bude se týkat jen některých částí trhu.

„Nejohroženější z hlediska poklesu cen jsou staré byty v panelových domech, byty na okrajích měst nebo obecně v méně atraktivních lokalitách. U nich může nastat propad až 15 %. Právě zájemci o tyto byty budou pravděpodobně nejvíce zasažení nezaměstnaností a ekonomickou krizí. Další z důvodů, proč je nynější situace vhodná k prodeji nemovitosti, je, že stát hledá nové příjmy. Aktuálně se diskutuje o nové dani z nemovitostí nebo o změnách u daní z komerčních nemovitostí. Tyto signály naznačují, že vhodná doba na prodej je právě teď. Příští rok už vlastněné nemovitosti jejich majitelům nemusí vynést tolik co teď. Rychlý a efektivní prodej s profesionálním a zkušeným partnerem vám umožní utržit za nemovitost nejvyšší možnou cenu,“ doplňuje Kindl z Domov Reality.

Jedním z důvodů, proč ceny bytů a domů zatím ještě neklesly, je dlouhodobý nedostatek nemovitostí na českém realitním trhu, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to i v době krize. Krize je patrná hlavně v hlavním městě a ostatních velkých městech, kde se proto nedá očekávat výrazný pokles cen.

Související příspěvky

4 nápady, s kterými si zkrášlíte domov téměř zadarmo

redakce

Jak účinně zamezit krádežím v objektech?

redakce

Nepodceňujte pojištění majetku a odpovědnosti, důsledky mohou být děsivé

redakce