INSPIRACE

I váš bojler můžete nahradit solárním ohřevem vody

Solární panely v současnosti nevídáte jen na polích, ale také na střechách rodinných domů. Už dávno nejde o nic luxusního a cenově nedostupného. Jestli vám na střechu svítí slunce, můžete z této energie profitovat i vy.

České podnebí není příliš vhodné pro ostrovní solární systémy. To znamená, že je velmi složité vybudovat systém dodávky energie, ve kterém byste byli zcela soběstační. Tohle však ani není nutné. Velmi praktická je možnost kombinovat odběr elektřiny ze sítě s energií získanou ze slunce. Přesně takové řešení vám většina odborníků doporučí.

Solární panely na ohřev vody

Solární panel se dá využívat například na ohřev vody v domácnosti. V létě vám postačí, nebudete muset dohřívat elektřinou, v zimě budete dohřívat elektřinou ze sítě. Podle výpočtů dokáže solární panel pokrýt 60 – 80 % elektřiny nutné k ohřevu. Úspora je značná, protože jak nejspíš sami víte, ohřev užitkové vody tvoří podstatnou část domácího rozpočtu.

A jak to funguje v praxi? Dříve se používaly solární termické ohřevy vody. Tyto systémy měly v kolektoru teplonosnou kapalinu, která přímo ohřívala vodu. Dnes se instalují spíš systémy s fotovoltaikou, které mění sluneční záření na elektřinu a s tou pak ohřívají vodu v bojleru.

Za jak dlouho se vrátí vstupní investice?

To je dost individuální. Záleží, do jak kvalitního solárního systému investujete – ty kvalitnější bývají dražší. Roli hraje velikost systému a také to, zda jste si požádali o dotace například z programu Nová zelená úsporám. Řada firem vám solární ohřev vody vyřídí včetně dotací, nemusíte se tedy o nic starat.

Na závěr je nutno podotknout, že finanční úspora nemusí být jedinou motivací k využívání solární energie. Nemáte chuť udělat něco pro stav naší planety? Být soběstačnější? Využívat moderní technologie? Se solárním ohřevem vody tohle všechno můžete.

Související příspěvky

Najděte si vhodného řemeslníka ještě dnes

redakce

Komíny MESSY představují SAVE ENERGY systém

redakce

Uvažujete o nové kuchyňské lince?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.