INSPIRACE

Dům, který bude sloužit celé rodině

Stavíte nový rodinný dům? Poradíme vám, na co byste při jeho návrhu v závislosti na počtu členů domácnosti neměli zapomenout. Pokud totiž máte tu možnost, měli byste nový dům ušít na míru svým potřebám.

Klasická rodina: Rodiče, dvě děti a zvířátko

V dnešní době se typická česká rodina skládá z rodičů se dvěma dětmi, mnohdy nechybí pes či kočka. V takovém případě máte napůl vyhráno. Protože jde o nejčastěji poptávané řešení, velice často tyto rodiny mohou využít hotové návrhy domu na klíč. Ty samozřejmě následně mohou ještě doladit například posunutím příček, změnou obkladů apod.

Čtyřčlenné rodině by měl stačit jednopodlažní dům se zahradou. Bude minimálně obsahovat:

  • Společenskou místnost (obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou)
  • Ložnici rodičů
  • Jeden velký nebo dva menší dětské pokoje
  • Koupelnu a toaletu
  • Jednu místnost s kombinovaným využitím (pracovna, posilovna, místnost pro přespání hostů…)

Rodina si obvykle vystačí s jedním autem pod přístřeškem. Případně lze dům na jedné straně doplnit o technické zázemí kombinující garáž, dílnu a skladovací místnost. Jako úložný prostor lze využít také podkrovní prostory.

Protože situace ohledně samotné stavby nebude příliš komplikovaná, můžete se soustředit na interiér. Podívejte se na návrhy dětského pokoje a inspirujte se, jak zařídit potomkům dokonalé bydlení.

Vícegenerační domek: Prarodiče, rodiče, vnoučata

Pokud jste se v rodině dohodli na výstavbě vícegeneračního domu, stojí před vámi poměrně velká výzva. Počet místností v domě totiž rapidně vzroste.

Řešením bude dvou až třípodlažní dům. V ideálním případě navržený tak, aby rodiny měly možnost odděleného vstupu. V principu tedy půjde o dům se dvěma byty, do vyšších pater povede schodiště, do každého bytu z něj pak vedou samostatné vchodové dveře.

Každý byt by měl mít svou kuchyň, toaletu, koupelnu, ložnici a obývací pokoj. Zda budete část zázemí sdílet (sklepní prostory, technické místnosti, půdu…), nebo vše striktně oddělíte, je na vašem uvážení. Striktní oddělení (a tedy i zdvojení) je sice nákladnější, ale zase eliminuje rizika případných sporů, případně umožní v budoucnu dům či jeho část prodat jako bytovou jednotku, což při sloučení části zázemí není jednoduše možné.

Je nezbytné celou věc velice pečlivě konzultovat se všemi budoucími obyvateli a najít řešení, se kterým budou všichni plně souhlasit. V opačném případě je lepší výstavba dvojdomku či zcela oddělených domů.

Související příspěvky

Proč se nevyplácí podceňovat správný výběr kování a klik?

redakce

Obývací pokoj na míru? Víme, proč se pro něj rozhodnout

redakce

Nevíte si rady s vánočními dárky? Tenhle problém vyřeší vyhřívací deky!

redakce