INSPIRACE

Dřevěná schodiště a nábytek na míru: Každý kus je originál

 

Dřevo propůjčuje interiéru útulnou atmosféru. I proto se k němu stále častěji vracíme. Jeho výhody jsou nesporné – působí hřejivým dojmem, vyznačuje se dlouhou životností, je nadčasové a umí vykouzlit jedinečnou atmosféru. Zvláště pak, pokud je kvalitně zpracováno třeba v originální dřevěné schodiště nebo nábytek na míru.

Ano, dřevo na sebe může vzít celou řadu podob. Pokud přemýšlíte nad schodištěm do patra nebo podkroví vašeho rodinného domu, proč nedat přednost právě tomu dřevěnému? Působí útulně a každý kus je originál, takže interiér získá osobitý ráz.

„Dřevo je skvělý konstrukční materiál. Výborně se opracovává a vyznačuje se trvanlivostí. Dřevěným schodištím dávají přednost lidé, kteří milují přírodní materiály. Samozřejmě je možné dřevo doplnit i dalšími materiály, jako je například sklo nebo kov,“ uvedl Jan Sedlák ze společnosti ETOILE s.r.o., která se dlouhodobě zabývá výrobou technicky komplikovaných dřevěných schodišť, zábradlí, teras i nábytku na míru.

Dřevěná schodiště nabízí celou řadu konstrukčních řešení. S ohledem na prostorové možnosti i celkový vzhled interiéru můžete vybírat z přímých, lomených, vřetenových nebo točitých schodišť. Na míru si můžete nechat zhotovit i repliky historických schodišť nebo různá designová a atypická dřevěná schodiště.

 

Jak naplánovat dřevěné schodiště

V případě, že se rozhodnete pro stavbu dřevěného schodiště, je vhodné nechat si vše naplánovat a zaměřit u odborníků. „Pro plánování a výpočet schodiště potřebujeme znát především velikost stavebního otvoru, rozdíl výšky podlah, tloušťku stropu nebo materiál podlah. Na základě těchto údajů můžeme doporučit typ schodiště, vypracovat jeho návrh a také vypočítat orientační cenovou kalkulaci,“ dodal Sedlák.

Současně je třeba vybrat i dřevo, popř. další doplňkový materiál pro stavbu schodiště. V tomto případě záleží především na vkusu, individuálních požadavcích a očekávání. Při výběru materiálu i typu schodiště je třeba posoudit prostor a jeho okolí, vzít v potaz osvětlení nebo i barvy, které jsou v sousedství plánovaného schodiště. „Zákazníkům vždy rádi poradíme s výběrem materiálu pro stavbu schodiště a umíme dobře optimalizovat poměr ceny a funkčnosti. Platí přitom, že my doporučujeme, ale rozhoduje se klient,“ doplnil Sedlák.

Ještě než se začne se samotným budováním dřevěného schodiště, je třeba vše do detailu přeměřit moderní měřicí technikou. Jen díky přesnému měření, plánování, návrhu a finálnímu provedení bude schodiště perfektně zasazeno do prostoru a využije se dokonale každý centimetr.

Až odsouhlasíte návrh dřevěného schodiště, které si můžete prohlédnout prostřednictvím 3D modelu a podle vašich představ si ho upravit, bude na míru vyrobeno v provozovně. To je výhodné hned z několika důvodů – před samotnou ostrou montáží u vás doma je schodiště nejprve provizorně sestaveno a pečlivě zkontrolováno. „Samotná stavba schodiště u zákazníka doma je pak již tzv. načisto a zabere jen několik málo hodin. Samozřejmostí je i úklid po dokončení montáže tak, aby po našich pracovnících nezbyl žádný nepořádek a klient si mohl jen užívat své nové dřevěné schodiště, sdělil Sedlák.

 

Dřevěný nábytek na zakázku

Když toužíte po domově, který je osobitý a odpovídá vašemu vkusu, zpravidla se nespokojíte s běžným sektorovým nábytkem. Skutečně elegantně působí pouze nábytek vyrobený na míru, který přesně zapadá do prostorových dispozic interiéru. Společnost ETOILE se proto dlouhodobě věnuje také výrobě dřevěného nábytku na míru, jako jsou například komody, jídelní nebo psací stoly.

„Některé prostory jsou specifické a vyžadují uvažování nad každým centimetrem a efektivním využitím prostoru. Nejde přitom jen o nejrůznější komody, ale také například rohové stoly, které se mohou stát zajímavým solitérem v interiéru,“ uvedla Renata Svatošová ze společnosti ETOILE s.r.o.

Výroba dřevěného nábytku na zakázku se v současné době setkává stále s větším zájmem. Vybavení domácnosti už prostě není jen o laminovém nábytku z velkovýroben. Lidé se stále častěji porozhlíží alespoň po jednom originálním kousku nábytku, který byl vyrobený jen pro ně.

„Větší poptávku po atypickém, na míru vyrobeném nábytku, zaznamenáváme u klientů, kteří si nechali interiér navrhnout architektem. V takovém případě touží po skutečně originálním vybavení domácnosti, které musí korespondovat s architektonickým návrhem,“ uzavřela Svatošová.

 

Související příspěvky

Na co všechno se doma dají použít kartonové krabice

redakce

Jak vybrat aku vrtačku?

redakce

Proč si pořídit konvektor a jaký vybrat?

redakce