INSPIRACE

Designová svítidla

Design dnes hraje velkou roli, ať již zařizujete zbrusu nové bydlení nebo vylepšujete to současné. Pojmy jako retro, vintage či steampunk už dávno nesouvisí pouze se styly oblékání, ale promítají se do celkového vybavení interiéru, osvětlení nevyjímaje. Kreativitě se zde meze nekladou a i praktická věc jako lampa tak zároveň může být designovým skvostem.

Začněme klasickým retro. Snad každý si ze starých filmů pamatuje typické masivní stolní lampy se zeleným stínidlem. Tato „ouřadovská“ svítidla časem nahradily kancelářské lampičky s ostrými zářivkami nebo žárovkami, které jsou sice praktické, ale nudné. Nyní se 30. léta vrací, jen už samozřejmě v dražší retro variantě. Retro však není jen první polovina dvacátého století, nalézt můžete i kopie warholovských barevně výrazných lamp ze 70. let, které nabízí i velké obchodní řetězce.

houten-design-lamp-barend-hemmes-suck-uk-2

Stále více se do popředí tlačí futuristický design, který byste spíše hledali na mezigalaktické lodi. Vyznačuje se jednoduchými, strohými liniemi či naopak strukturovanými povrchy a materiály jako je kov, sklo, keramika. Často pocházejí z dílen předních návrhářů a designérů, nezřídka tedy můžete koupit jediný originální kousek. Veronika Kliská z marketingového oddělení LAMA energy však upozorňuje, že kromě estetického hlediska bychom měli při výběru brát v potaz i energetické vlastnosti daného kousku. Ani designové osvětlení by nemělo mít příliš velké provozní náklady na úkor vaší peněženky a životního prostředí.

design_free_image

Velmi oblíbené, úsporné a zároveň stylové jsou tzv. LED pásky, které mohou dle potřeby měnit barvu i intenzitu. „Ledky“ mají spíše dekorační funkci, jako jediný zdroj světla pro denní provoz nepostačí. Využijete je pro navození potřebné atmosféry či osvětlení konkrétních předmětů.

Velký boom zaznamenaly výrobky pocházející z 3D tiskáren. Stínidla z takové tiskárny mohou být robustnější i propracována do detailů jako filigránská krajka. Světlo procházející drobnými otvory stínidla potom vytváří úžasné optické iluze a dává tak okolním stěnám zcela nový vzhled a hloubku.

luksuzne-organske-lampe-inspirisane-liscem (2)

Internetem poslední dobou probíhá zkratka DIY, neboli „do it yourself“ – „udělej si sám“. Pod tímto pojmem se nejčastěji skrývá návod, jak vytvořit originální dílo, nejlépe za použití recyklovaného materiálu. Právě zmíněný steampunk je vděčný znovuvyužitím ozubených koleček ze starých budíků, kovových součástek, trubek nebo měděných drátků, ze kterých lze vytvořit konstrukci pro zachycení žárovky. Výsledná lampa pak bude vypadat jako z knihy od Julese Vernea. A každý z nás by si zasloužil mít doma nějaký pěkný designový kousek, nemyslíte?

Související příspěvky

Kde najít v Olomouci ty správné podlahy do interiéru?

redakce

Feng Šuej – hlavní zásady při zařizování interiéru

redakce

Kde se dá využít práškové lakování?

redakce