INSPIRACE

Chalupářský styl – co je pro něj charakteristické?

Inspirovaný pohodou a klidem venkova, tradicemi zdobených chaloupek nebo venkovských domů a napojený na přírodu. Tak by se dal definovat takzvaný chalupářský styl. Pokud si zařizujete novou chatu nebo si chcete pár chalupářských prvků přenést do svého domova ve městě, čtěte pozorně dále. V dnešním článku vám představíme tento styl, který zahřeje na srdci a navodí vám klid a pohodu.

Chalupářský styl je typický pro svůj rustikální a útulný vzhled, který evokují přírodní materiály a navozují tak dokonalý pocit pohody. Jedním ze základních materiálů, na kterých tento styl staví, je dřevo. To bývá použito na stěny, podlahy, stropy i nábytek. Dřevo je často neupravované nebo má rustikální vzhled s viditelnými dřevěnými rýhami a trámy. Jeho podmanivá vůně navíc pomáhá navodit příjemnou atmosféru venkovního života.

Vsaďte na rustikální prvky a držte se přírodních barev

Kameny, cihly a další přírodní materiály jsou dalším výrazným prvkem chalupářského stylu. Ikonické bývají zejména starožitné krby a cihlové zdi i v interiéru. Co se týče barev, ty jsou logicky inspirovány přírodou a patří sem proto odstíny hnědé, zelené a béžové nebo krémové. Barvy v chalupářském interiéru bývají často tlumené a přirozené, což dodává prostoru pocit útulnosti a tepla domova.

Interiér jako na chalupě

Rozhodli jste se, že chcete interiér své chalupy, domu nebo bytu dekorovat v chalupářském stylu, ale nevíte kde začít? Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Držte se přírodních materiálů a dekorace laďte do tzv. vintage vzhledu – měly by tedy působit historicky. Může se jednat o staré zrcadlo, hodiny, lampy nebo rovnou nábytek. U toho vsaďte na dřevěný materiál – ať už jsou to židle, stoly nebo drobné dekorační stolky či skříňky. Dalším ikonickým prvkem chalupářského stylu jsou nejrůznější textilie. Sáhněte proto po látkových závěsech, ubrusech nebo polštářích s rustikálními vzory, jako jsou květy, listy nebo potisky s tradičními motivy.

A pokud si v tomto útulném stylu chcete vyladit i exteriér chaty nebo domu, můžete zvážit koupi laviček, houpaček nebo houpacích sítí a venkovní posezení opět ladit do přírodních barev za použití přírodních materiálů.

Také si vás chalupářský styl získal svou autentičností? Tento pohodový a útulný styl rozhodně jen tak z módy nevyjde.

Související příspěvky

Přírodní ratan se znovu vrací do módy!

redakce

Máte rádi svěží nápady a masiv? Obojí najdete na Drevouje.cz

redakce

GRANROCK PREMIUM dokonale ochrání váš dům

redakce