INSPIRACE

Balkon jako letní pracovna

V paneláku trápí jeho obyvatele většinou dvě věci: málo prostoru a pocit že jsou daleko od přírody. Ti šťastnější mají balkon nebo terasu, ale často je využívají jen na krátký odpočinek nebo je dokonce nevyužívají vůbec. Přitom balkon poskytuje další prostor, který lze upravit na mnoho způsobů. Jedním z nich je i pracovna.

Jako první nás samozřejmě napadne že pokud venku prší nebo je zima, asi toho moc na balkoně neuděláme. Ano, na otevřeném balkonu opravdu ne, ale při zasklení balkonu můžou venku padat třeba trakaře a nijak vás to nebude rušit. Můžete si tak na tomto prostoru zřídit rovnou pracovnu s krásným výhledem, kde vás nebude nikdo rušit. Není důležité, zda ke své práci nebo koníčkům potřebujete počítač, vrtačku nebo šicí stroj. Zasklení lodžie nebo balkonu vytvoří chráněný prostor, kam se nemusíte bát přivést elektřinu, umístit nábytek nebo vyskládat látky. Nábytek volte s ohledem na rozměry vašeho nového prostoru a využívejte i různé praktické vychytávky, jako jsou sklápěcí stoly, štosovatelné sedáky, závěsné systémy a další. Přeci jen i ve vaší pracovně počítejte s občasnou návštěvou někoho z rodiny nebo přátel, a tak při zařizování myslete i na možnost posezení pro více lidí než jen pro vás. Využijte možnosti stěn, kam můžete pověsit poličky, desky na nářadí nebo skříňky na dokumenty a nezapomeňte ani na úložné prostory s ohledem na typ své práce. Zasklení vám veškerý nábytek, nářadí i přístroje ochrání před jakýmikoli venkovními vlivy.  Bezrámová konstrukce nijak neruší výhled a zároveň při hezkém počasí můžete jednoduše odsunout skla na stranu a pracovat opět na otevřeném balkonu. Když se počasí začne kazit, díky posuvným kolejničkám vrátíte skla na svá místa a balkon opět uzavřete a bez obav se můžete věnovat dál své činnosti, bezpečnostní sklo bez problémů zvládne kroupy i ony pověstné trakaře.

Cena zasklení balkonu není nijak závratná a výhody zasklení jsou nesporné. Získáte další prostor, který lze využít takřka celoročně, v bytě se sníží hluk z ulice i prašnost, zvýší se bezpečnost objektu. Určitě zde najdete i místo na poličku s truhlíkem nebo velký květináč pro radost dámské poloviny domácnosti kde si bude moci zařídit minizahrádku třeba pro balkonová rajčátka nebo květiny. I pokud je váš byt situovaný na jih a od rána do večera na balkon svítí sluníčko, můžete si pořídit balkonové žaluzie a proti prudkému slunci se tak ochránit. Místo rozpáleného a neobyvatelného prostoru tak zatažením žaluzií na balkon získáte zastíněný a příjemný kousek místa. Od jara do podzimu tak můžete využívat balkon jako další místnost svého bytu, v zimě pak záleží na vás a venkovní teplotě. Zasklený balkon funguje jako dodatečná izolace bytu a snižuje náklady na energie, ale přece jen ve dvacetistupňových mrazech v něm určitě nebudete trávit osm hodin. Naopak může posloužit jako odkládací prostor, kde oceníte právě variabilitu úložných prostorů a možnosti sklápění a posouvání. A na jaře pak zase vše vrátíte jednoduše do pracovní podoby a můžete si opět zabrat balkon jen pro sebe.

Související příspěvky

Okna proti hluku

redakce

Která matrace je pro vás ta nejlepší?

redakce

Tradice uměleckého kovářství

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.