INSPIRACE

8 tipů, jak chránit matraci, aby vydržela co nejdéle jako nová

Děláte něco pro to, aby vaše matrace vydržela co nejdéle jako nová? Nebo jen pravidelně převlékáte ložní prádlo? Samotné prostěradlo matraci před nečistotami a bakteriemi dostatečně nechrání. Pojďme se podívat, jak se o matraci lépe postarat a prodloužit tak její životnost.

S ohledem na hygienickou životnost doporučují odborníci vyměnit matraci po 5 – 7 letech. To je ale pro většinu rodin nepředstavitelná finanční zátěž. V péči o matraci se řiďte následujícími radami a může vydržet minimálně jednou tak dlouho.

 

1.      Pravidelně vyměňujte ložní prádlo

Prostěradlo každou noc pohlcuje velké množství potu, bakterií, kousků kůže, vlasů a dalšího tělesného odpadu, který je živnou půdou pro nežádoucí organismy. Perte proto ložní prádlo ideálně každý týden, maximálně co dva a při každé výměně vytáhněte taky vysavač a všechny nečistoty, které se dostaly až k matraci, z ní vysajte.

2.      Matraci otáčejte všemi směry

Matraci během spánku zatěžujeme nerovnoměrně, v některých místech se tak deformuje rychleji než v jiných. Proto matraci pravidelně otáčejte, jak zprava doleva, tak i směrem od hlavy k nohám. Klidně při každé výměně ložního prádla.

3.      Potah perte 3x do roka

Nejtěsnější ochrannou vrstvou matrace je potah. Dnes už je většina z nich snímatelných a pratelných v pračce aspoň na 60°C. Brání matraci před vlhkostí a prachem, ve kterých se daří roztočům. Perte ho alespoň třikrát ročně a roztoči nebudou mít šanci se pořádně rozmnožit.

[creativ_alertbox icon=““ colour=“theme“ custom_colour=““]TIP: Jestli se vám oba díly potahu nevejde najednou do pračky, perte je zvlášť. Na tom druhém zatím můžete dál spát.[/creativ_alertbox]

4.      Pořiďte si matracový chránič nebo topper

Potahem ale ochrana matrace končit nemusí. Pokud chcete prodloužit hygienickou životnost matrace na maximum, pořiďte si matracový chránič. Vkládá se pod prostěradlo, je upevněn 4 poutky, takže na matraci neklouže, a můžete ho prát při každé výměně prostěradla.

Ještě účinnější ochranu nabízí tzv. krycí matrace, toppery, které navíc zvyšují ortopedické vlastnosti matrace.

5.      Umožněte matraci přísun vzduchu

Matrace potřebuje dýchat a větrat. Každou noc se musí vypořádat s nadbytečnou vlhkostí způsobenou naším pocením. Proto často větrejte ložnici, postel nestelte hned po probuzení, pyžamo neschovávejte pod polštář, a jestli si libujete v přehozech, umístěte ho na postel až po jejím vyvětrání.

6.      Vyberte jí správnou podporu

Životnost i vlastnosti matrace výrazně ovlivňuje to, na co ji uložíte. Postelový rošt jí dodává dostatečnou oporu, umožňuje odvětrávání a ne každý typ matrace můžete uložit na každý typ roštu. Dvakrát si rozmyslete, než třeba pružinovou matraci uložíte na polohovatelný lamelový rošt.

7.      Při čištění postupujte opatrně

Jestli se vám matrace přes veškerou snahu ušpiní, nepoužívejte vodu ani chemické prostředky. Nejlepší způsob jak z matrace vyčistit skvrny třeba od krve, potu, moči nebo rozlité kávy je suché čištění. Stačí jedlá soda, kartáček a vysavač.

8.      Postel není skákací hrad ani sklad

Rozdováděné skákající děti jsou pohromou pro celou postel, nejen matraci. Tuto radost svým ratolestem odepřete, jinak ani pětiletý interval na výměnu matrace nebude dost dlouhý. Stejné je to s odkládáním těžkých věcí, které matraci enormně přetíží na jednom místě. Můžete ji nenávratně zdeformovat.

Související příspěvky

Robotické vysavače: luxují opravdu spolehlivě?

redakce

Pojištění majetkové, domácnosti a nemovitosti: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

redakce

Vybíráme pelech psa – na co si dát pozor?

redakce