INSPIRACE

7 rad pro dokonalou proměnu vaší koupelny

Každý průměrný Čech v dospělosti alespoň 2x rekonstruuje svou koupelnu. Nemusí jít vždy o kompletní rekonstrukce, ale třeba jen o dílčí proměnu nutnou vzhledem k nastalým životním změnám – nejčastěji při příchodu dalšího člena rodiny do domácnosti. Spolu s odborníky ze společnosti Sapho.cz jsme dali dohromady několik tipů, aby vám šla práce pěkně od ruky.

1.    Poučte se ze svých chyb

Poctivě si sepište, co vám na předchozí koupelně nevyhovovalo a toho se napříště vyvarujte. Zbude-li vám ještě energie, stejné téma můžete nadhodit i mezi přáteli – možná se dozvíte nějaké zajímavé tipy.

2.    Finanční rozpočet zvažte pečlivě

Dopředu si rozmyslete, kolik peněz můžete do rekonstrukce nebo proměny koupelny investovat. Budete-li zároveň vyzdívat bytové jádro, pak počítejte i s náklady na projektovou dokumentaci. Určitě se ale nesnažte ušetřit na sanitární keramice a jejímu příslušenství (jako jsou odpady, baterie atd.). Tady doporučujeme investovat spíše více a ušetřit jinde, třeba na doplňcích.

3.    Myslete do budoucna

To, co se vám dnes zdá praktické, tak nemusí být za pár let. Zvažte, zda se u vás vykoupe třeba babička, která má problém se vstupem do vany nebo zda tam budete mít kde přebalovat děti.

4.    Zohledněte velikost vaší koupelny

Nesnažte se za každou cenu vtěsnat do koupelny nemožné. I malinká paneláková koupelna pořád může být útulná, pokud ji nepřekombinujete – v takovém případě totiž úplně postačí dobře řešený sprchový kout a umyvadlová skřínka – a na ty stačí jen pár metrů čtverečních!

5.    Důraz na praktičnost

Ne vše, co je hezké, je také dokonale funkční. Vyzkoušejte si, jak daleko budete mít od umyvadla k úložným prostorům a zda na ně dosáhnete také ze sprchového koutu. A co otopné těleso? Má kolem sebe dost místa? Pokud bude v koupelně i WC mísa, nepřekáží v pohybu? Uvažujte pragmaticky. Například taková pračka může v menší koupelně skvěle posloužit i jako odkládací prostor nebo přebalovací pultík.

6.    Šetřete s barvami

Dobře zvolené barvy dokážou vyčarovat i z malé koupelny zdánlivě větší prostor – k tomuto účelu se hodí kombinace světlých barev (volte lesklou úpravu dlažby) nebo přírodní odstíny – antracitová a písková. Také vhodné rozmístění zrcadel pomůže prostor opticky zvětšit. Moderní jsou projasňující pastelové odstíny modré, zelené a oranžové.

7.    Inspirujte se na internetu

Najděte si koupelnu, nebo jen jednotlivé prvky, které se vám líbí, a nechte se inspirovat. Od věci není ani nechat si připravit 3D vizualizaci proměny vaší koupelny, alespoň uvidíte, nakolik jsou vaše představy v praxi realizovatelné. V neposlední řadě se nebojte obrátit na odborníky pro bezplatnou radu.

Související příspěvky

Šicí stroje v historii a dnes

redakce

Vypínače na OBZORU

redakce

Zahradní grily po sezoně potřebují údržbu

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.