INSPIRACE

3 jednoduché, ale nečekané způsoby úspory vody

Všechna média nás se vztyčeným ukazovákem informují, že spotřeba pitné vody roste a měli bychom s tím něco dělat. Ano, mají pravdu. Například podle posledního šetření ČSÚ vzrostla od roku 2017 do roku 2018 o 0,6 litru. V roce 2018 jsme spotřebovali cca 89 l na osobu denně. Na druhou stranu, koncem 80. let to bylo 170 l denně na osobu!

Proč jsme tedy tak nuceni šetřit? Především zrovna moc nuceni nejsme. Jsou místa, kde je používání vody regulováno daleko více. Příkladem je Sydney, kde je třeba přísně zakázáno pouštět vodu na tvrdé povrchy (typicky betonové příjezdové cesty a chodníky kolem domu). Ano, někteří lidé totiž i na tohle plýtvají pitnou vodu, přitom by bohatě postačila voda užitková. Už jen když se zamyslíte nad tím, na co všechno se dá využít dešťová voda, úspory vody v domácnosti budou značné. A co ještě můžete udělat?

 

1. Nenechávejte nikde puštěný kohoutek

Většina Čechů je naučených zastavovat vodu, když si čistí zuby. To stejné můžete udělat, jakmile si dáváte mýdlo na ruce, umýváte nádobí nebo oplachujete zeleninu a ovoce. Třeba právě ovoce a zelenina se dají omýt v misce či hrnci a vodu pak dále využijete na zalévání květin. Úspory vody dosáhnete i tehdy, když ještě jednou využijete vodu, v níž jste vařili zeleninu.

 

2. Popřemýšlejte o tom, co jíte

Voda se nachází v drtivé většině potravin, ať už přímo, nebo nepřímo – byla spotřebována při jejich výrobě. Například taková kráva na Zemi za svůj život spotřebuje daleko více vody než slepice, takže kuřecí maso je z hlediska vody šetrnější než vepřové. Podobně na vypěstování manga potřebujete více vody než na vypěstování mandarinky.

 

3. Využijte vodu z odvlhčovače

Používáte doma odvlhčovač? A kam dáváte vodu z něj? Vyléváte? Chyba! Je vynikající na zalévání rostlin. Kdybyste všechnu již využitou vodu dále používali na zalévání, květiny by byly asi brzy přelité. Můžete si však pořídit nádobu na vodu, majitelé rodinných domů mohou koupit rovnou nádobu na dešťovou vodu, a tam ji schraňovat. Pokud jí nasbíráte dostatek, možná by stálo za to popřemýšlet, zda by se nedala využít pro splachování záchodu. I tohle se dá zařídit.

Možnosti úspory vody jsou bohaté. Stačí si jen vybrat, co aplikujete u vás doma.

Související příspěvky

Vybíráme vypínač podle interiéru

redakce

Jak ochránit svůj majetek? Kupte si bezpečnostní dveře!

redakce

Ve které části domova trávíme nejvíce času?

redakce