FINANCOVÁNÍ

Úspory energie v domácnosti

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Financovat v dnešní době provoz domácnosti nepatří mezi nejlehčí úkoly. Ceny jdou neustále nahoru, s čímž souvisí neustálá snaha lidí šetřit, kde se dá. Mezi velké žrouty našich peněz patří elektřina, na kterou nám v domácnostech běží téměř všechno.

Proto je problém, pokud chceme na této energii šetřit. Přesto se to zdá nevyhnutelné. Mnoho lidí už v rámci úspor přešlo alespoň na úsporné žárovky, které spotřebovávají o velkou část elektřiny méně, než ty běžné. Alespoň při svícení si tak může člověk říct, že nevyhazuje peníze z okna, byť zrovna osvětlení patří mezi ty součásti domácnosti, které lze omezit nejlépe. Přesto i úsporné a LED žárovky dokážou hodně přispět ke snížení nákladů.

Druhým zásadním problémem je spotřeba u elektrických přístrojů a domácích spotřebičů. Většina lidí bohužel vůbec netuší, který přístroj je kolik stojí, nemají ponětí, kde by se dalo ušetřit, když lednička musí běžet nonstop, mikrovlnnou troubu je potřeba používat, stejně jako elektrickou troubu nebo sporák, a ani televize, počítač nebo budík nejsou nepostradatelné. Rozhřešením by mělo být v prvé řadě odhalit ty největší žrouty vašich těžce vydřených peněz. Pořiďte si měřič spotřeby. Zapojte ho mezi elektrickou zástrčku a přístroj. Na displeji vám pak bude ukazovat, jaká je spotřeba toho kterého spotřebiče. Pokud to jde, můžete pak omezit jeho používání, případně koupit nový. Energetická spotřeba u novějších přístrojů se neustále snižuje, což je na první pohled patrné ze štítků udávajících spotřebu. Standardně bývají spotřebiče značeny písmeny od A po D. Nejlépe hodnocené spotřebiče mají hodnocení A+++, což je kategorie, která ještě před několika lety neexistovala.

Související příspěvky

Krátkodobé půjčky pod lupou – jaké jsou jejich výhody a rizika?

redakce

Značná úspora na hypotéce je možná…

redakce

Jak jsme díky Geprad Finance získali opravdu výhodnou hypotéku

redakce