FINANCOVÁNÍ

Refinancování hypotéky – komu se vyplatí?

Blíží se konec fixace vaší hypotéky a vy se pomalu začínáte obávat toho, jakou výši úrokové sazby od vaší banky dostanete? Nechcete se smířit s možným navýšením měsíčních splátek? Pak se včas zaměřte na refinancování hypotéky. Od té doby, co tato možnost existuje, ji využilo na tisíce domácností. Aby také ne. Refinancování hypotéky vám může přinést úsporu i několika stovek korun měsíčně.

 

Proč refinancovat hypotéku?

Hlavním důvodem pro refinancování hypotéky je bezpochyby tedy to, že můžete značně ušetřit. Ostatně, sami si na této kalkulačce spočítejte, jak vysoká úspora by se týkala vás. Ale výše měsíční splátky není jediné kritérium, které lidé při úvahách o změně banky berou v potaz.
Nejoblíbenější délka fixace je 5 let, následuje fixace tříletá. Pokud jste si brali hypotéku před pěti lety, je dost možné, že na trhu nebylo ještě dost flexibilních úvěrů, jako v současné době. Zvolit si hypotéku, u které je možné vkládat mimořádné splátky nebo využít pohyblivou úrokovou sazbu, může být také jedním z důvodů pro refinancování.
 

Důležitý je čas

Před koncem fixace vaší stávající hypotéky vám banka zašle oznámení o změně úrokové sazby. Obvykle ho máte ve schránce 3-4 týdny před tímto datem. Pokud byste ovšem chtěli začít řešit změnu bankovního ústavu až teď, mohlo by již být pozdě. Je sice možné hypotéku vyřídit i za týden, ale to spíše ve výjimečných případech. Proto se o nabídky konkurence zajímejte včas, ideálně dva měsíce před datem vypršení fixace.

 

Prostudujte několik nabídek

Abyste si udělali představu o současných hypotečních možnostech, nechte si zpracovat nabídky od různých bank. Zdá se to zdlouhavé, ale nemusíte to dělat sami. Jak uvádí v tomto článku web PenizeNavic.cz „Přehled konkurenčních nabídek by vám měl být schopen během krátké doby vyhotovit i nezávislý hypoteční specialista. Informujte se, opět třeba u nezávislého hypotečního specialisty, na podmínky refinancování hypotéky u banky, která vám nabídla nejlepší podmínky pro refinancování. Zajímejte se zejména o čas potřebný pro refinancování a doklady, které budete muset k refinancování doložit.

 

Buďte aktivní

Jakmile budete mít připravenou nabídku od konkurence, nerozpakujte se s ní navštívit vaši současnou banku. O klienty nikdo nechce přicházet, takže se banky obvykle snaží udělat vše pro to, abyste od refinancování hypotéky upustili. Je možné, že vám podmínky na poslední chvíli upraví k vaší spokojenosti.

Související příspěvky

Při sjednávání hypotéky se nenechte zlákat nízkým úrokem!

redakce

Zdá se vám, že váš interiér potřebuje změnu? Změňte vzhled od základu!

redakce

Jak postupovat při pojištění bytu?

redakce