FINANCOVÁNÍ

Proměna kuchyně: Jak ze snu udělat realitu

Kuchyň je neodmyslitelným srdcem celé domácnosti. Slouží k vaření i k setkávání rodiny a přátel, a proto by měla být nejen praktická a účelná, ale i příjemná na pohled. Často ale na vytouženou rekonstrukci nemají rodiny dostatek peněz, a proto vám poradíme, jak ji co nejvýhodněji financovat a jak postupovat při jejím plánování.

Než začnete přemýšlet nad finální podobou, zvažte fakt, že v kuchyni trávíme dost času a denně v ní uděláme nespočet pohybů a úkonů. Proto je dobré myslet zejména na její praktičnost. Podle řady odborníků je při jejím plánování dobré postupovat jako při přípravě jídla. U praváků by tedy na sebe měly jednotlivé zóny ideálně navazovat zleva doprava takto: zóna skladování zásob (spíž, lednice), mycí zóna (dřez), přípravná zóna (plocha na pracovní lince), zóna vaření (varná deska, trouba, sporák). Kuchyň by dále měla být hlavně ergonomická, s dostatečnými úložnými prostory. Řada lidí ale nemá k dispozici dostatek místa, ba právě naopak se musí spokojit s omezeným prostorem. Proto je dobré si k budování nové kuchyně přizvat odborníky, a to jak na design, tak na finance.

 

Rekonstrukci je nejvýhodnější řešit úvěrem ze stavebka

David Krček, produktový manažer ve Wüstenrotu.

Málokomu se poštěstí, aby ji mohl celou financovat ze svých úspor. Proto ve většině případů nezbývá, než se porozhlédnout po trhu s úvěry. „Určitě doporučuji vyhnout se nebankovním poskytovatelům spotřebitelských úvěrů. K financování modernizace nejen kuchyně je vhodný úvěr ze stavebního spoření,“ říká David Krček, produktový manažer ve Wüstenrotu.

Na výběr přitom máte dvě možnosti. První z nich je tzv. řádný úvěr ze stavebního spoření. Na ten máte nárok, pokud na stavebko posíláte peníze alespoň dva roky, naspoříte nejčastěji 40 % cílové částky a dosáhnete na tzv. ohodnocovací číslo, které vám počítá stavební spořitelna. Druhou možností je překlenovací úvěr, se kterým se můžete pustit do rekonstrukce okamžitě, protože o něj lze požádat hned při uzavření smlouvy o stavebním spoření. Překlenovací úvěry, můžete se setkat i s pojmem meziúvěry, lze čerpat jednorázově formou zálohy na bankovní účet nebo postupně.

Své o tom ví i paní Jana z Králova Dvora, která řešila v průběhu září rekonstrukci kuchyně, když vyhrála 150 000 Kč od Wüstenrotu na její rekonstrukci: „Jsem samoživitelka a mám tři děti v domácnosti, které se mnou rádi vaří. To, že jsme vyhráli rekonstrukci kuchyně, byla na jednu stranu náhoda, ale na druhou stranu mi to umožnilo myslet na to, jak vše vyladit do detailu. Za výslednou proměnu jsem hrozně šťastná. Velmi jsem ocenila odborný pohled designéra a experta na financování. Bez něj bych byla za normálních okolností asi docela ztracená.“

Související příspěvky

Chcete získat hypotéku bez problémů? Můžete!

redakce

Potřebný základ na hypotéku má naspořeno 6 z 10 Čechů

redakce

Sazby hypoték v září mírně poklesly. Jaký bude další vývoj?

redakce