FINANCOVÁNÍ

Menší opravy v bytě: Jak je financovat a neprohloupit?

Ať už se před Vánoci vrhnete do velkého malování, na rekonstrukci jednoho či více pokojů anebo nakoupíte nové vybavení, jistě budete řešit otázku financí. Jak drobnější rekonstrukce a opravy financovat? V zásadě máte tři možnosti.

V úvahu přichází vlastní prostředky, úvěr ze stavebního spoření, hypotéka půjčka od státu, či klasická spotřebitelská půjčka. Pokud jste se rozhodli pro poslední zmíněnou variantu, měli byste vědět, jaké půjčky se na drobnější opravy a rekonstrukce hodí, a kterým se naopak vyhnout.

 

Bankovní vs. nebankovní půjčky

V první řadě budete pravděpodobně řešit, zda požádat o finanční pomoc banku anebo nebankovní instituci. Tady je proto potřeba říct si, jaké zásadní rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami vlastně existují.

  • Bankovní půjčky: Jak již jejich název napovídá, sjednat je můžete pouze v bance. Připravte se však na poměrně zdlouhavý a náročný proces, během kterého se bude bankovní úředník zajímat o vaši bonitu, finanční minulost, příjmy, ale i další nezbytnosti. Čekání na peníze tak může být záležitostí několika dnů i týdnů.

 

  • Nebankovní půjčky: Půjčky, které nabízejí nebankovní instituce, se mnohem lépe přizpůsobí představám klientovi. Pokud vám v bance nepůjčí třeba kvůli záznamu v registru dlužníků, můžete zažádat o nebankovní půjčky bez registru, kde věřitelé neberou záznam jako překážku. U některých společností také nemusíte dokládat příjem, čímž se zkracuje doba nutná pro poskytnutí půjčky. Na druhou stranu však mějte na paměti, že nebankovní půjčky (a zvláště ty pro problémové klienty) budou zatíženy vyšším úrokem, než úvěry v bance.

 

Půjčka s uvedením účelu? Jednoznačně levnější!

Při výběru pravděpodobně narazíte také na skupinu účelových a bezúčelových půjček. Jak už název těchto skupin napovídá, u účelových půjček musíte doložit účel využití finančních prostředků. U těch bezúčelových věřitele nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Účelové půjčky ale bývají levnější. Pokud to tedy alespoň trochu jde, využijte první skupinu úvěrů, kde bude ale potřeba účel využití prostředků prokázat odpovídajícími účty, fakturami, či jinými dokumenty.

 

Rychlá online půjčka jako efektivní řešení

Stojíte v obchodním domě před dokonalou šatní skříní, o které už dlouhé roky sníte. Přesně takovou potřebujete a za tuhle cenu ji už v obchodě prostě nemůžete nechat. Co ale dělat v případě, kdy na její pořízení nemáte dostatek finančních prostředků? Pokud daný obchodní dům nenabízí nákup na splátky a vy nedisponujete třeba kreditkou s dostatečným limitem, je efektivní volbou rychlá půjčka, kterou sjednáte pohodlně přes internet.

U většiny takových půjček není potřeba dokládat účel prostředků ani potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Díky tomu můžete mít peníze opravdu rychle. V zásadě pouze stačí vyplnit jednoduchý online formulář, navolit konkrétní objem půjčky a její splatnost, zaslat jednokorunový ověřovací poplatek (pokud ho společnost vyžaduje) a poté si už jenom počkat na připsání peněz.

 

Rekonstrukce hotová, ale na splátky nezbývá

Rekonstrukce se vám zdárně podařila a vy nyní řešíte, jak vypůjčené prostředky vrátit. Pokud už dopředu víte, že nebudete schopni odeslat další splátku půjčky, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Ještě před tím, než však smlouvu o spotřebitelském úvěru podepíšete, objektivně zhodnoťte, zda je rekonstrukce či pořízení nového vybavení opravdu nevyhnutelná.

Související příspěvky

Výhodnou hypotéku můžete získat snadno!

redakce

Co dělat, když neuspěji u banky s hypotékou?

redakce

Výhodná půjčka? I taková existuje – a pozor – pro každého!

redakce