FINANCOVÁNÍ

Konec fixace nutí lidi k prodeji nemovitosti

Přestože se od loňského června základní úroková sazba drží na hranici 7 % a Česká národní banka již avizovala, že ke zvyšování v následujících měsících pravděpodobně nedojde, hypotéky jsou pro většinu lidí nadále drahé. Největší šok pak čeká na ty, kteří hypotéku vyřídili v roce 2018. Tehdy byly úrokové sazby oproti současnosti jen třetinové. Konec fixačního období však výrazně navýší měsíční splátku a pro někoho se tak nemovitost stane luxusem, který si nemůže dovolit. Úrokový náraz se týká zhruba sta tisíc úvěrů.

Investiční nemovitosti půjdou jako první

Očekává se tak, že se část nemovitostí dostane zpět do oběhu. Pravděpodobně půjde hlavně o investiční byty. „Nájemné sice ve většině krajích v České republice také zdražilo, ale ne nijak závratně. Pro mnohé pronajímatele tak nyní může být problém z nájemného uplatit hypotéku, poplatky a ještě mít něco navíc. Odpovědí na to navíc není ani další zvýšení nájemného, protože pak hrozí, že o byt nebude zájem. Cena nájmu musí být stále konkurenceschopná,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov.

Prodej investiční nemovitosti může být i za současné situace velmi ziskový, ceny nemovitostí sice klesly, jsou ale stále výrazně vyšší, než tomu bylo před pěti lety. Kindl však upozorňuje, že prodej již nemusí jít tak hladce, jak by si vlastníci těchto nemovitostí mysleli. „Nákupní proces se prodloužil. Lidé si dávají víc načas, sledují hodně inzerce, porovnávají a zvažují. Velkou roli pak samozřejmě sehrává lokalita a dispozice nemovitosti. Je potřeba se obrnit trpělivostí a začít prodej řešit dříve než později.“

Do inzerce je dobré zainvestovat

Prodej pomůže urychlit placená inzerce. Zatímco některé realitní portály umožňují inzerovat  bezplatně, podle zkušeností realitních makléřů se vyplatí zvolit spíše placenou verzi. „K prodeji doporučuji využívat ty nejznámější české portály, které používáme i my. Pokud mají možnost si inzerát zaplatit a nechat ho tak více vyniknout, určitě ji využijte. Díky tomu bude váš inzerát víc vidět, osloví více zájemců a ukáže nemovitost do detailu. Nezapomínejme na to, že lidé dnes vybírají hlavně online a platí to i u realit. Většina chce znát všechny informace ještě před tím, než vůbec zvedne telefon a začne řešit osobní prohlídku,“ dodává Jakub Kindl.

Vlastní bydlení v ohrožení

Do problémů se kvůli refixaci mohou dostat i ti, kteří nemovitost využívají k vlastnímu bydlení. U nich je ale výrazně vyšší motivace si nemovitost ponechat. „Zde samozřejmě záleží na tom, o kolik jim poskočí měsíční splátky. Věřím, že pro někoho může být i několikatisícový rozdíl zásadní. Řešili jsme s pár klienty různé alternativy již na přelomu roku, kdy bylo jasné, jak se bude situace vyvíjet. Jedná se o ale jednotky procent,“ říká Kindl.

Situaci jdou ovšem naproti banky, které se snaží si stávající klienty udržet. Při refixaci tak nabízí nejnižší možné sazby. „Banky se tímto krokem brání migraci svých klientů. Je to logické a pro obě strany výhodné. Navíc, pokud po skončení fixace přecházíte k jiné bance za lepšími podmínkami, je potřeba znovu dokazovat příjmy a nyní platí jiné podmínky, než které platily v roce 2018. Refinancování s jinou bankou je tak spojené s určitým diskomfortem,“ uzavírá Jakub Kindl z Domov Reality.

Související příspěvky

Sporák je základem každé kuchyně. Pečujte o něj!

redakce

Jak na financování rekonstrukce bytu či domu

redakce

Bydlení si můžete vylepšit díky půjčce

redakce