Search

Je lepší sjednat hypotéku teď, nebo si ještě počkat?

Situace s poskytováním hypoték se během letošního podzimu několikrát změnila. První novinka přišla v říjnu, od prvního prosince se dočkáme další a změny jsou naplánované i na duben 2017. Co všechno to pro vás znamená a je tedy lepší s hypotékou pospíšit, nebo na její sjednání ještě počkat?

Potřebujete-li bydlet v novém co nejdříve, asi nemáte moc na výběr a nezbývá než si vzít hypotéku co nejdříve. Ono koneckonců stejně není na co čekat.

 

Skončily 100% hypotéky a bude hůř

Zatímco dříve jste mohli dostat hypotéku na celou hodnotu nemovitosti, dnes se poskytuje maximálně na 95 % z celkové ceny. Tato změna platí od začátku října a od dubna 2017 je plánované další omezení – banky budou poskytovat hypoteční úvěry pouze na 90 % ceny nemovitosti. Pro všechny, kteří si budou chtít pořídit bydlení a nemají nic našetřeno, to bude znamenat, že je nebude zatěžovat jen splátka hypotéky, ale také další půjčky. Jak jinak vzít zbylých 10 % peněz než si je půjčit jinde?

 

Úrokové sazby klesají a už to nebude dlouho trvat

Úrokové sazby hypoték průběžně klesají už osm let a odborníci tvrdí, že převrat je nadohled. Současná nejvýhodnější hypotéka má sazbu pouze 1,29 %, za půl roku by však mohlo být všechno jinak. Podle expertů to zaviní nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začne platit od začátku prosince. Přinese bankám dodatečné náklady a ty se prostě musí někde projevit.

 

Nový zákon zpřísní podmínky

1. prosince vejde v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který se pochopitelně dotkne i hypoték. Bude těžší hypotéku vůbec získat, banky si své klienty lépe prověří. Na druhou stranu přinese i výhody pro spotřebitele. Dočkají se menších sankcí za předčasné splacení a větší ochrany. Otázkou je, zda se to za cenu vyšších úroků a pouze 90 % hypotéky vyplatí.

Obecně se dá říct, že je lepší nečekat a vzít si hypotéku hned. Ještě než to uděláte, byste se však měli podívat na výpočet hypotéky pro představu, kolik vás asi úvěr bude stát, a konzultovat svou situaci s odborníkem. Rada nečekat a jednat totiž nemusí být nejvhodnější pro každého
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *