FINANCOVÁNÍ

Hypotéka nemusí být strašákem

Bytová krize v Česku dosahuje vrcholu. Volných bytů je málo, nové se stavějí jen v omezeném množství, a tak se ceny za metr čtvereční pohybují nejvýše v historii realit. Standardní třípokojový byt v hlavním a krajském městě běžně stojí více než pět milionů, proto stále více lidí volí variantu pořídit si vlastní rodinný dům.

Vlastnit novostavbu je snem, který se dá snadno proměnit ve skutečnost. Výhody rodinného domu oproti bytu jsou značné. Přímo k nezaplacení je pocit soukromí, volnosti, dostatku místa a hlavně přilehlé zahradní zeleně. S přihlédnutím k porovnatelným cenám za pořízení bytu nebo malého domu, je volba více, než jasná.

 

Jak zajistit dostatečné krytí?

Základním předpokladem k zahájení stavebních prací je mít zajištěno dostatečné finanční krytí. Jen malé procento zvládne celou stavbu financovat cash. Valná většina stavebníků využívá možnosti hypotéky. Jde o dlouhodobou půjčku, speciálně na pořízení nemovitosti, s výhodným úrokem a možnou délkou splácení až v řádu desítek let.

Hypotéku na dům lze vyřídit online. K vyřízení na stavbu domu budete potřebovat řadu dokumentů, jako například studii stavby, rozpočet a stavební povolení (při zahájení čerpání). Online hypotéční specialisté prověří vaši solventnost, schopnost splácet a společně s vámi vyberou vhodný způsob ručení. Na webovém rozhraní je k dispozici takzvaná hypoteční kalkulačka, která nasimuluje konkrétní čísla.

 

Co je DTI a DSTI?

V minulém roce zpřísnila ČNB podmínky pro získání hypotéky. „V propadlišti dějin skončily  takzvané stoprocentní hypotéky. Kdo si chce dnes pořídit nemovitost na hypotéku, musí si nejdříve našetřit část z ceny nemovitosti,“ říká Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz

Banky nově operují s výrazy DTI a DSTI. Pojem DTI vyjadřuje, že celková výše sjednané hypotéky společně se všemi dalšími úvěry (např. spotřebitelský úvěr na vybavení domácnosti, vyčerpaný kontokorent, úvěr na automobil apod.) nesmí být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu.

 

Jasné podmínky předem

Výraz DSTI srovnává celkovou výši měsíčních splátek všech vašich úvěrů s čistým měsíčním příjmem. Maximální celková měsíční splátka úvěrů nesmí překročit hranici 45 % příjmů. Přestože jsou podmínky k získání hypotečních peněz přísné a „sešněrované“, profíci z Hyponamíru.cz mění hypotéční trh k lepšímu.

„Vyvinuli jsme technologii, díky které dokážeme srovnat přes 25 000 kombinací hypotečních úvěrů, abychom zajistili, že budete mít vždy tu nejlepší nabídku. Navíc vám budeme partnery v průběhu celého života vaší hypotéky tak, aby vám nikdy neutekla možnost mimořádných splátek nebo refinancování,“ dodává Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz

Související příspěvky

Jak získat výhodnou hypotéku?

redakce

Potřebný základ na hypotéku má naspořeno 6 z 10 Čechů

redakce

Nebankovní půjčky: získejte půjčku ihned a bez registru

redakce