Search

Co dělat, když neuspěji u banky s hypotékou?

O vlastním bydlení sní snad každý z nás, ne každému se však takový sen splní. Zčásti je to proto, že až příliš důvěřujeme zkostnatělým finančním institucím a bojíme se hledat řešení jinde v případě, že nás dinosauři na přebujelém bankovním trhu odmítnou. Změňte to a vezměte svůj život konečně do vlastních rukou.

 

Hypotéka v bance není jedinou možností

Ačkoliv si pořízení vlastního bydlení obvykle spojujeme se sjednáním hypotéky u zavedeného bankovního ústavu, v žádném případě nejde o žádné nepřekročitelné dogma. Někdy stačí totiž jen málo a taková hypotéka být schválena nemusí. Některé banky mají leckdy až absurdní pravidla co do výše příjmů, životních nákladů a dalších položek, které se podílejí na výsledné bonitě klienta. Nebankovní hypotéky bývají naproti tomu mnohem flexibilnější a lépe dokáží brát v potaz aktuální životní situace zájemce i její vývoj do budoucna.

Nejznámější z těchto produktů je jistě tzv. americká hypotéka, známá svými příznivými podmínkami pro žadatele i příjemným proklientským přístupem. I když vám nepůjčí na 100% hodnoty nemovitosti (což už ale dnes nejde ani u klasických hypoték), pořád může jít o velmi zajímavou alternativu. Peníze navíc nejsou účelově vázány, takže tento typ úvěru lze použít např. i na financování koupě vozu nebo třeba zřízení do domácnosti. Vyhnete se zbytečnému papírování a dlouholetému skladování získaných faktur a dalších dokumentů.

 

Za výhody si připlatíte

Ale není vždy všechno zlato, co se třpytí. Americká hypotéka není zázrakem z nebes, takže se vyplatí seznámit i s jejími negativy. Mezi ty patří především vyšší úrok i celková roční sazba nákladů (RPSN), kratší doba splácení a nižší maximální půjčená částka. Pozor si dejte také na poplatek spojený s uzavřením americké hypotéky, který se může pohybovat i okolo 150 000 Kč!

Neváhejte si srovnat hypotéky mezi sebou a sáhnout po těch nejvýhodnějších. Domluvte si schůzku, zeptejte se na vše potřebné a pečlivě pročtěte vše, co podepisujete. Pokud na vás bude zprostředkovatel tlačit nebo spěchat, zbystřete. Možná se před vámi snaží ukrýt něco podstatného a doufá, že si ničeho nevšimnete.

Nemusíte se cítit nepatřičně, pokud se rozhodnete schůzku ukončit bez konečného podpisu smlouvy. U hypoték totiž více než kde jinde platí pravidlo dvakrát měř, jednou řež. Bydlení na celý život si přece nekupujete každý den!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *