FINANCOVÁNÍ

Co dělat, když neuspěji u banky s hypotékou?

O vlastním bydlení sní snad každý z nás, ne každému se však takový sen splní. Zčásti je to proto, že až příliš důvěřujeme zkostnatělým finančním institucím a bojíme se hledat řešení jinde v případě, že nás dinosauři na přebujelém bankovním trhu odmítnou. Změňte to a vezměte svůj život konečně do vlastních rukou.

 

Hypotéka v bance není jedinou možností

Ačkoliv si pořízení vlastního bydlení obvykle spojujeme se sjednáním hypotéky u zavedeného bankovního ústavu, v žádném případě nejde o žádné nepřekročitelné dogma. Někdy stačí totiž jen málo a taková hypotéka být schválena nemusí. Některé banky mají leckdy až absurdní pravidla co do výše příjmů, životních nákladů a dalších položek, které se podílejí na výsledné bonitě klienta. Nebankovní hypotéky bývají naproti tomu mnohem flexibilnější a lépe dokáží brát v potaz aktuální životní situace zájemce i její vývoj do budoucna.

Nejznámější z těchto produktů je jistě tzv. americká hypotéka, známá svými příznivými podmínkami pro žadatele i příjemným proklientským přístupem. I když vám nepůjčí na 100% hodnoty nemovitosti (což už ale dnes nejde ani u klasických hypoték), pořád může jít o velmi zajímavou alternativu. Peníze navíc nejsou účelově vázány, takže tento typ úvěru lze použít např. i na financování koupě vozu nebo třeba zřízení do domácnosti. Vyhnete se zbytečnému papírování a dlouholetému skladování získaných faktur a dalších dokumentů.

 

Za výhody si připlatíte

Ale není vždy všechno zlato, co se třpytí. Americká hypotéka není zázrakem z nebes, takže se vyplatí seznámit i s jejími negativy. Mezi ty patří především vyšší úrok i celková roční sazba nákladů (RPSN), kratší doba splácení a nižší maximální půjčená částka. Pozor si dejte také na poplatek spojený s uzavřením americké hypotéky, který se může pohybovat i okolo 150 000 Kč!

Neváhejte si srovnat hypotéky mezi sebou a sáhnout po těch nejvýhodnějších. Domluvte si schůzku, zeptejte se na vše potřebné a pečlivě pročtěte vše, co podepisujete. Pokud na vás bude zprostředkovatel tlačit nebo spěchat, zbystřete. Možná se před vámi snaží ukrýt něco podstatného a doufá, že si ničeho nevšimnete.

Nemusíte se cítit nepatřičně, pokud se rozhodnete schůzku ukončit bez konečného podpisu smlouvy. U hypoték totiž více než kde jinde platí pravidlo dvakrát měř, jednou řež. Bydlení na celý život si přece nekupujete každý den!

Související příspěvky

Nejlevnější hypotéka může potěšit i vás!

redakce

Jak se připravit na hypotéku?

redakce

Vyplatí se hypotéka na investiční byt?

redakce

Přidat komentář