FINANCOVÁNÍ

Boj s dluhy I: Kdy a proč vznikají dluhy a jak je možné nad nimi vyhrát?

Untitled document

Vybavení kuchyně na splátky, využitý kontokorent na nutnou opravu auta a k tomu ještě pěkných pár let měsíčních plateb úvěru na bydlení… Žádný neobvyklý jev, dalo by se říct. Ale pozor – stačí nečekaný výpadek příjmu, a jinak bezproblémově splácející rodina je doslova krok od dluhové pasti…

Není to žádné plané strašení – zadluženost českých rodin je velmi vysoká. Jen v roce 2011 si české domácnosti půjčili více než 293 miliard Kč. Faktem je, že dluží už každý třetí občan této země. Po splatnosti jsou půjčky za 40 miliard a za loňský rok bylo vyhlášeno neskutečných 936 000 exekucí.

Jakmile nastane problém s placením půjček, přichází na řadu kontokorent. Pak rodina, kamarádi. Poté narůstají dluhy za nájem, energie, mobily, internet. Končí to u nebankovních půjček, které jsou mnohdy pochybného původu. Ale to už je člověk většinou v pasti – po sečtení všech dluhů jde nezřídka o statisícové částky.

Pokud je neřešíte, dluhy rostou velmi rychle

Za dluhy našich klientů většinou stojí mix z úroků z prodlení, smluvních pokut a nákladů na vymáhání dluhů. Zpočátku sice nemusí dlužit moc, ale pokud svou situaci neřeší, dluh po čase roste tempem až o desítky tisíc měsíčně,“ uvedl Tomáš Valášek , odborník na oddlužení ze společnosti provozující portál Oddluzenisnadno.cz.

Kromě toho, že lidé svou situaci s dluhy neřeší (nebo v mnoha případech neumí řešit), vše zhoršuje také počet dluhů. „Počet různých dluhů bývá obyčejně mezi 5 až 10 na osobu. U rodin pak není výjimkou i 15 různých závazků. V praxi jsme se ale setkali i s lidmi, kteří byli zatíženi více než 30 různými dluhy. I těm jsme ale nakonec dokázali pomoci,“ dodal Tomáš Valášek.

Odhodlejte se konečně k boji s dluhy! Nevyplácí se čekat!

Půjčování se dnes stalo obrovským byznysem. Není divu, že i lukrativní vymáhání a likvidování vznikajících dluhů láká řadu firem i jednotlivců. Bohužel, ne všechny vám mohou pomoci. Pokud se odhodláte svou nelehkou situaci s dluhy řešit, je dobré mít přehled o tom, jaké máte v boji s dluhy možnosti.

Čtyři nejčastější řešení dluhových problémů

  1. Další půjčka
    Bohužel obvyklé, ale naprosto nesmyslné řešení. Půjčkou sice staré dluhy zaplatíte, ale váš celkový dluh v žádném případě neklesne. Naopak, stoupne a řešení jen oddálíte.
  1. Správci dluhů
    Lákavé inzeráty, kterých je všude plno a ve kterých firma slibuje řešení dluhů za vás, nevedou k ničemu dobrému. S podobnými firmami věřitelé nejednají a pár měsíců v jejich péči vám ještě přitíží.

  2. Konsolidace půjček
    Sloučení všech půjček do jedné. Co uspoříte na poplatcích, to většinou naskočí na novém úroku. Navíc vám konsolidace nepomůže od exekuce. Stále dlužíte, takže opět jen odkládáte řešení.

  3. Insolvence neboli oddlužení
    Oddlužení insolvencí je u nás zákonem umožněno od roku 2008. Pokud soud vyhoví návrhu na oddlužení, jste v jeho ochraně – nemůže na vás exekutor, nenarůstají vám úroky a celkový dluh splácíte dle dohodnutého kalendáře. Mezi věřitele potom peníze rozděluje přidělený insolvenční správce. To nejpodstatnější je, že pokud během 5 let splatíte alespoň 30 % svých dluhů, jste oficiálně oddluženi a ostatní dluhy jsou definitivně smazány.

 

Žádosti o oddlužení rok do roku rostou

Rostoucí počet žadatelů o oddlužení (osobní bankrot) potvrdil i ředitel společnosti provozující portál Oddluzenisnadno.cz, Tomáš Valášek: „Podle dostupných statistik bylo v ČR vyhlášeno za rok 2010 přesně 6192 osobních bankrotů. V roce 2011 to bylo už 11 536 bankrotů – a to do statistiky nepočítáme ty, kterým soud osobní bankrot nepovolil.“

Projít oddlužením není snadné, ale je to možné. A je to jeden z mála způsobů, jak se dluhů opravdu trvale zbavit. Jak se o oddlužení žádá a jak probíhá, si ukážeme v dalším díle.

Související příspěvky

Otevřené dveře mohou zabírat místo

redakce

Hypotéka s rychlostí geparda – možná i pro vás!

redakce

Jak postupovat při pojištění bytu?

redakce