DŮM

Žaluzie ze dřeva: hřejivá kráska, která sluší každému interiéru

Když si pořizujete nové žaluzie, nemusíte automaticky sáhnout po profláknutých hliníkových lamelách. Řada prodejců nabízí žaluzie z ušlechtilejších materiálů – a mezi ty úplně nejlepší patří dřevo. Hřejivý, útulný a hlavně nádherný materiál, který sluší úplně každému interiéru. Klasickému i minimalistickému.

 

Z dalekých zemí po celém světě

Ačkoliv jsou vyrobené ze dřeva, neznamená to, že byste si dřevěné žaluzie nemohli barevně přizpůsobit. Třeba na e-shopu zaluziedomu.cz jsme našli dřevěné žaluzie z  kanadské lípy (basswood) v 15 různých odstínech! Logicky převládají odstíny hnědé, ale najdete tu také bílou, černou nebo zelenou. Snadno tak své nové žaluzie sladíte s interiérem – pohlídejte si hlavně to, aby ladily s podlahou a nábytkem.

Co se šířky lamel týče, v Česku nejčastěji narazíte na žaluzie s 25 mm a 50 mm širokými lamelami. Rozdíl v nich je patrný hned na první pohled – ty užší jsou decentnější a skromnější, ty širší mnohem robustnější, majestátní. Dřevěné žaluzie s užšími lamelami určitě doporučujeme do menších oken či okenních křídel, širší si pořiďte pro okna velká – vypadají na nich božsky.

 

V zimě hřejí, v létě chladí

Pokud pomineme vzhled, je jednou z největších výhod dřevěných žaluzií jejich teplotní stálost. Určitě znáte ty situace, kdy klasické hliníkové žaluzie v létě natáhnou horký vzduch a ten poté sálá po celé místnosti. V zimě jsou naopak hliníkové žaluzie ledově chladné. U dřeva vás nic takového nečeká – teplota dřeva zůstává stále stejná (případně se mění pouze zanedbatelně), takže zatímco v létě žaluzie mírně chladí, v zimě zase hřejí.

Závěrem nesmíme opomenout ani to, že dřevěné žaluzie mají minimální nároky na údržbu. Ochranný lak je dokonale chrání před vyblednutím, prach ani nečistoty na nich nejsou vůbec vidět. Jenom pro váš dobrý pocit stačí jednou za měsíc popadnout Pronto na dřevěné povrchy, suchou hadru a lamely přetřít. Vícero netřeba.

Související příspěvky

Satjam rozšiřuje okapový systém Niagara

redakce

Opět máte náklady za topnou sezónu vyšší? Izolace vám je dokáže snížit.

redakce

Krbová kamna: dostupný luxus v oblasti vytápění

redakce