DŮM

Vysoké náklady za vytápění umí snížit izolace

Mírné zimy posledních let sice na první pohled mohou znamenat nižší náklady na vytápění, realita je ale jiná. To každý rok poznají tisíce majitelů rodinných domů, když si na konci topné sezóny počítají finální náklady. Jak je snížit?

Abychom mohli ušetřit na topení, musíme mít představu, kam a kudy nám uniká. Většinou totiž právě tepelné ztráty navyšují zbytečně rozpočet za vytápění, protože čím více tepla nám unikne, tím více musíme topit. Řešíme tak zateplení fasády a výměnu oken a dveří, tu největší plochu ale často vynecháme. Nejvíce tepla uniká stropem a tak je potřeba začít právě izolací stropu, abychom zabránili teplu opustit náš dům a udrželi ho uvnitř. Pro stropy, půdy a střešní konstrukce je nejvhodnější metodou foukaná minerální izolace, kvůli které nemusíte stavět lešení nebo stěhovat rodinu k babičce. Aplikace izolace je hotová za pár hodin a váš běžný život v domě nijak nezmění.

Na určené místo se minerální izolace fouká pomocí hadice, která je napojená na zásobník materiálu. Ten, společně s ostatním nářadím a potřebným vybavením, je umístěn na autě zaparkovaném před domem. Nemusíte tak vyklízet místnosti pro skladování rolí izolačního materiálu nebo si ze zahrady udělat skladiště. Jako izolační materiál se používá minerální vlna, která je objemově stálá, nehořlavá a odolná proti plísním i škůdcům. Technologie foukání dostane izolant do každé škvíry i spáry a tak se vytvoří jednolitá plocha bez tepelných mostů. Auto po ukončení prací odjede a vy dům dál užíváte, pouze s tím rozdílem, že tepelné ztráty jsou minimální.

Zateplení stropu vám může ušetřit až třetinu nákladů na vytápění a to už je pěkná částka v rodinném rozpočtu. Kromě zamezení ztrátám tepla pak izolace stropu v létě zajistí příjemnou teplotu v podkrovních místnostech, protože zabraňuje jejich přehřívání.

Související příspěvky

Vybíráte novou sedačku? Buďte nároční a vyžadujte kvalitu

redakce

Hydroizolace šikmých střech je základ

redakce

Chcete mít doma čerstvý vzduch a ušetřit za teplo? Začněte větrat řízeně

redakce