DŮM

Výměna bezpečnostních dveří krok za krokem

Chtěli byste vyměnit své staré vstupní dveře za nové bezpečnostní, ale nevíte, s čím je třeba při montáži počítat, jak dlouho bude výměna trvat a na co vše se připravit? Odborníci nám celý proces popsali krok po kroku.


Jaké bezpečnostní dveře vybrat?
Kvalitní bezpečnostní dveře by měly mít ocelovou konstrukci odolnou vůči odvrtání a bezpečnostní čepy na bočních a horní straně dveří, které brání před vysazením z pantů. Stejnou pozornost byste měli věnovat také výběru bezpečnostního zámku a kování. Pokud ve svém obydlí neschraňujete umělecké sbírky či jiné velmi cenné věci, budou vám stačit certifikované dveře s bezpečnostní třídou 3.

 

V případě jakýchkoli nejasností je ideálním řešením zajít osobně na prodejnu, kde se můžete na všechny podrobnosti zeptat odborníků. Zároveň si zde vyberete z širokého spektra různých dekorů věrné imitace dřeva tak, aby vám nové dveře designově zapadly do celkového vzhledu vaší předsíně. Počítejte však s tím, že pokud budete chtít 100% zabezpečení a těsnění dveří s dokonalými protihlukovými a tepelně-izolačními vlastnostmi, bude spolu s nimi potřeba vyměnit i zárubeň. Rovnou na místě můžete uzavřít objednávku a s dodavatelem se domluvit na termínu instalace. Do ní se rozhodně nepouštějte sami a raději ji svěřte zkušeným montážníkům, které vám kvalitní výrobce dveří sám nabídne.


 

Co si na montáž připravit?
Na samotnou montáž si nemusíte připravovat nic speciálního. Stačí si jen vyšetřit volný den, případně poprosit někoho z vašich blízkých, aby byl po dobu instalace doma.


Jak dlouho montáž bezpečnostních dveří trvá?
Výměna starých dveří za nové zabere u panelového bytu okolo 6 hodin. Ve zděném domě je instalace časově o něco náročnější. Je tomu tak kvůli zednickým pracím, kterých je u zděných domů zapotřebí přeci jen o něco více než u domu panelového.

 

 

                                   


Jak probíhá instalace bezpečnostních dveří?

  • Pracovníci přijedou v domluvený den ráno k vám domů. Před započetím samotných prací ještě jednou zkontrolují, zda šířka dveří odpovídá rozměrům dveřního otvoru a potvrdí si s vámi správnost vybraného dekoru. Následně zabezpečí vaši podlahu před porušením pomocí krycí podložky.
  • Poté demontují stávající dveře a zárubeň. Dveřní otvor se v případě potřeby vysekáním rozšíří do rozměrů potřebných pro montáž nové zárubně.
  • Následně se ještě upraví výška nové zárubně a dveří, aby co nejlépe těsnily. Pracovníci dveře osadí kováním, dveřním kukátkem, zámky, omezovačem otevírání a dalšími doplňky.
  • Zárubeň se poté usadí do dveřního otvoru na speciální kotvy s ocelovými hmoždinkami. Na zárubeň se nasadí dveřní křídlo a vyzkouší se chod dveří a zamykacího mechanismu a zajíždění čepů do zárubně.
  • Po kontrole se dveře opět vysadí z pantů a do zárubně se vlije beton tak, aby byla zcela vyplněna. Nejčastěji se používá rychletvrdnoucí beton, který po dvou hodinách pracovníci zapracují omítkou.
  • Dveře se poté nasadí do zárubně a ještě jednou se vyzkouší jejich funkce.
  • Po dokončení zednických prací po sobě montážníci uklidí a veškerý odpad spolu s původními dveřmi a zárubní odvezou do ekodvora k likvidaci.
  • Celý proces je ukončen oficiálním předáním. To je stvrzeno podpisem předávacího protokolu a předáním faktury.

 

 

 

Jiří Vyklický – Publikuji články o stavebnictví a bydlení se specializací na bezpečnostní problematiku. Dlouhodobě pracuji ve firmě www.htdvere.cz, která je zaměřena na prodej bezpečnostních dveří.

Související příspěvky

Přikrývky a polštáře z dutého vlákna

redakce

Máte zateplenou fasádu, ale teplo stále uniká?

redakce

SATJAM jako první ve svém oboru smí využívat označení Česká kvalita

redakce