DŮM

Vybíráme garážová vrata: na co si dát pozor?

Plánujete pořízení nové garáže? Nebo jen výměnu stávajících garážových vrat? V obou případech teď zřejmě stojíte před otázkou, jaká nová garážová vrata si pořídit. A hlavně na co si dát pozor, abyste se při koupi nespálili a nevyhodili peníze z okna. Koupit si vrata výsuvná nebo posuvná? Jaká je ideální tloušťka panelů? A jak je to s bezpečností?

 

Svezte se na vlně trendu

Asi vám neuniklo, že posledních několik let zákazníci nekupují prakticky nic jiného, než sekční garážová vrata. Oproti dřívějším výklopným vratům totiž poskytují mnohem větší komfort, v porovnání s rolovacími vraty zase nabízí více možností ve směru zateplení. A taky jsou cenově dostupné. Sázkou na sekční vrata určitě neuděláte chybu.

 

Záleží na velikosti garáže

Sekční garážová vrata se ještě dělí na dvě základní varianty – výsuvná a posuvná. Výsuvná sekční vrata se hodí zejména do malých garáží, kde počítáte každý čtvereční centimetr. Při otvírání se totiž „navíjí“ ke stropu a zabírají tak minimum místa (asi 10 cm u stropu a 10 cm po obou stranách otvoru). Oproti tomu posuvná sekční vrata se otvírají do strany a potřebují proto celou volnou stěnu. Výhodou je, že nesnižují výšku garáže a jsou průchozí i při částečném otevření.

 

Myslete na teplotu

Při výběru garážových vrat dobře promyslete i to, jaké izolační nároky na ně máte. Pokud stojí garáž samostatně, mimo dům, můžete volit levnější varianty (tloušťka panelů cca 20 mm). V případě, že je garáž součástí domu, sáhněte do kapsy trošku hlouběji a pořiďte si garáž s tloušťkou panelů vyšší (ideálně 40 mm). Tyto jsou totiž vybaveny vrstvou polyuretanové pěny a zajišťují tak kvalitní tepelnou izolaci. Dívejte se taky na to, zda vrata mají podlahové a boční těsnění.

 

Zvládnou to i děti

Zapomenout byste neměli ani na bezpečnost. Nikdy nevíte, kdy se k vratům nachomýtnou vaše děti, nebo kdy třeba vypadne proud a vy je budete muset otvírat manuálně. Moderní garážová vrata mají pojistku pro případ přetržení pružiny a taky se automaticky zastaví ve chvíli, kdy jim do cesty vstoupí překážka. A kvalitní vrata jsou konstrukčně řešená tak, aby mezi jednotlivými sekcemi nevznikla mezera a vy si tak nemohli skřípnout prsty.

Související příspěvky

Jak v rodinném domě i v létě udržet příjemné klima? Izolací!

redakce

Kvalitní schody od české firmy

redakce

Kvalitní vinylové podlahy Amorim Premier REAL

redakce