DŮM

Výběr vybavení ložnice si zaslouží vaši maximální pozornost

Pokud má být ložnice místem odpočinku a váš spánek má být kvalitní, věnujte výběru zařízení ložnice maximální pozornost. Nepodceňujte ani výběr osvětlení a barvy stěn.

Vhodná postel a pohodlná matrace je základ

Zatímco výběr manželské postele nebo jednolůžkové postele je především záležitost vzhledu a prostorových dispozic ložnice, výběr vhodné pružinové, taštičkové, latexové nebo pěnové matrace a především postelového roštu byste měli zkonzultovat s odborníkem. Určujícím faktorem pro výběr nejlépe vyhovují matrace je vaše váha, věk a tělesná konstituce. Podle těchto klíčových údajů vám na specializovaných prodejnách nebo v internetových obchodech navrhnout optimální řešení.

Stále větší oblibě se po delší časové odmlce těší pružinové nebo taštičkové matrace, které nabídnou měkké ležení. Tyto matrace jsou díky svým vzdušným vlastnostem vhodné i do vlhčích prostředí jakým jsou například chaty nebo chalupy.

Latexové matrace nabídnou vynikající ortopedické vlastnosti. Měřítkem kvality latexový matrací může být různý počet anatomických zón. Ačkoliv nedisponují tak dobrou větratelností, jako pružinové nebo taštičkové matrace, dostatečný počet vzduchových kanálků většinou tyto latexové matrace nijak nehandicapuje.  Předností těchto matrací je dokonalá ergonomická přizpůsobivost, daní za to je vyšší cena.

 

Nepodceňujte ani výběr vhodného roštu

Se zvoleným typem matrace správně kombinujte i postelový rošt. U pružinových matrací se obecně nedoporučuje lamelový nebo laťkový rošt, doporučována je spíše pevná podložka, to kvůli specifickým vlastnostem pružinového jádra matrace.

Díky elasticitě taštičkových matrací můžete použít jakýkoliv typ roštu, včetně polohovacího. Naproti tomu latexové matrace přímo vybízejí k používání společně s polohovatelným roštem.

 

 

Řešení úložných prostor

Z ložnice byste měli cítit především útulnost, určitě se vyvarujte tomu, abyste ložnici zaskládali nábytkem. Moderním řešením jsou vestavěné skříně, pokud to dispozičně není možné, zkuste si představit řešení v podobě menších komod z masivu nebo prádelníků z masivu volně rozestavěných po místnosti. Jejich kompaktnější rozměry nezahltí prostor tak, jako velké šatní skříně a zároveň opticky rozčlení prostor.

 

Použijte uklidňující barvy a tlumené osvětlení

Klidové prostředí ložnice navozuje bezpochyby i vhodné osvětlení a volba teplejších barev na stěnách.

Osvětlení ložnice by nemělo být řešeno centrálním všesměrovým světlem, lépe je zvolit stojací lampy nebo stolní lampy vhodně rozmístěné po pokoji tak, aby ze žádného směru neoslňovaly osoby ležící na lůžku. Dobrým způsobem jak vyřešit osvětlení ložnice je využití světelných ramp skrytých v nikách.

Dobrý pozor dávejte také na ergonomii umístěných ovladačů osvětlení. Zhasnout byste měli pohodlně přímo z lůžka, aniž byste přitom museli po tmě přejít polovinu místnosti.

 

www.nabytek-domu.cz | www.moraviaflat.cz | www.svitidla-svetla.eu

Související příspěvky

Proč si pořídit vlastní čističku odpadních vod?

redakce

2v1 – podlahové topení a chlazení je ideální pro zimní i letní měsíce

redakce

Efektivní izolace podkroví je nezbytný základ

redakce