DŮM

Vizitka domu není jen fasáda, ale celý exteriér budovy

Exteriér každého rodinného domu je jeho vizitkou. Mnozí z nás se v oblasti exteriér zabývají jen vzhledem fasády budovy, ale to je chyba. Celá zahrada je vizitkou domu a tak je zapotřebí také celou zahradu skvěle vybavit. Nejen pomocí stromků a květin, ale především z hlediska funkčního zařízení. Jak a čím tedy vybavovat zahradu?

 

Začneme s chodníky

Chodníky a zahradní cestičky jsou velmi důležitou částí vzhledu zahrady. Nejenže zkrášlí vzhled zahrady, ale také na ní umožní snadnější pohyb i v nepříznivém počasí. Možností, jak v současné době na zahradě vytvořit cesty a chodníky je mnoho. Nejvyužívanějším prvkem jsou betonové dlažby. I ty ale mohou mít mnoho podob, velikostí i barevných provedení. Které druhy se hodí pro konkrétní realizace?

 

Zámková dlažba pro příjezdové cesty a terasy

Příjezdové cesty od vjezdové brány ke garáži a také dlažba pro realizaci teras jsou nejčastěji realizovány pomocí zámkové dlažby. Betonová zámková dlažba se pro tyto případy využívá v menších rozměrech jednotlivých dílů. U menších dlaždic nehrozí riziko poškození je menší i riziko deformace způsobené užíváním. Pro cesty, kde bude jezdit automobil, je vhodné využít výšku dlaždic alespoň 80 mm. U teras stačí 60 mm.

 

Na chodníky a cesty je možné využít větší formát dlaždic

Pokud budeme vybírat betonovou dlažbu na realizaci venkovních zahradních cest, není zcela nutné využívat malé formáty dlažebních kostek. U cest je možné využít i velkoplošné dlaždice, které mohou mít i velmi elegantní provedení. Zejména povrchová úprava může vypadat velmi elegantně. Některé druhy dlaždic jsou z vrchní části opatřeny jemným štěrkem v různých barvách. Nesmíme ale zapomínat na to, že při realizaci každého druhu zámkové dlažby je nutné perfektně připravit podklad, aby držel rovinu pro dlažbu. Nezapomeňte ani na správný výběr obrubníků, kterými by měla být zakončena každá zámková dlažba.

 

Jaké další betonové prvky na zahradu

Zámkové dlažby a velkoformátové dlaždice rozhodně nejsou jediným druhem betonových prvků, které se dají využít na zahradách k rodinným domům. Pokud máte zájem o zatravněnou plochu, která by ale měla být zpevněná i v případě rozmáčeného terénu, je ideální volbou využití zatravňovacích dlaždic. Betonové zatravňovací dlaždice jsou i pojízdné a mohou tak být využité i pro příjezdové cesty. Pokud je vaše zahrada ve svahu a nechcete nechávat jen holý kopec, i tady je možné využít betonové prvky. Pokud budete chtít ponechat šikmý ráz svahu, ale zvýšit jeho eleganci a také pevnost, jsou vhodnou volbou betonové svahovky. A dalším druhem je ztracené bednění, které může sloužit pro výstavbu všech druhů zahradních zídek. Betonové prvky zahradám prostě sluší.

Související příspěvky

Trápí vás nepořádek v kuchyňských zásuvkách? Asi nemáte ten správný systém členění!

redakce

„Krása se svědomím“: Motto nové kolekce World Collection dřevěných podlah Kährs inspirovaných exotickými dřevinami

redakce

ALUROL® – špičková kvalita zaručena

redakce