Search

Více slunečního světla v domácnosti může zajistit i malá kopule na střeše domu

Trápí vás fakt, že ve vašem domě jsou místnosti nebo chodby, do kterých není přiváděno dostatečné množství slunečního světla a i přes den je v nich nutné svítit žárovkami? U mnoha starších objektů se nejedná o nic nového. Množství oken bylo dříve minimalizováno, aby nedocházelo ke zbytečně velkým tepelným ztrátám, ovšem právě na úkor množství přivedeného slunečního svitu. Abyste do interiéru a konkrétních místností dostali více slunečního světla, nemusíte bourat v obvodové zdi nové otvory pro okna. Stačí na střechu umístit malou kopuli.

Kopule je základem světlovodu

Možná jste se již na střechách s malými skleněnými kopulemi setkali, jen jste nevěděli, k čemu patří. Kopule jsou součástí světlovodů. Světlovody jsou moderním prvkem, který slouží k zachycení světla, jeho přenosu a k rozptýlení přírodního svitu v konkrétní místnosti. Světlo zachycené na střeše může být vedeno i do místností ve spodních patrech domu a téměř nic neztratí na své intenzitě. Nejčastěji se využívá pro osvětlení chodeb, koupelen nebo kuchyní.

 rezidencni-instalace-01-07

Jak světlovod funguje?

Princip světlovodu se může zdát jednoduchý, ale je k němu zapotřebí vysoce vyvinutých technologií, aby všechny činnosti plnil s maximální účinností. Kupole na střeše jsou zónou zachycení světla. Mají za úkol zachytit maximální množství slunečního svitu, který následně budou posílat dále. Nejvyvinutější modely dokáží zachytit i sluneční paprsky pod ostrým úhlem, což ještě zvyšuje jejich účinnost.

Zachycené světlo vede dále tubusem. Tubusy jsou vyrobeny z vysoce odrazivého materiálu, který má za úkol přenést ze střechy do daných místností co nejvyšší množství zachyceného světla s minimálními ztrátami. Nedůležité, aby tubus převáděl jen světlo, nikoliv teplo, aby nedocházelo k přehřívání interiérů.

 
rezidencni-instalace-03-04

Poslední zónou světlovodů je zóna rozptylu světla v místnosti. Dokonalý rozptyl zajišťují stropní difuzéry. Různé druhy mají rozdílné vlastnosti. Některé difuzéry umožňují regulovat množství světla nebo mění jeho barvu. Difuzéry jsou u specializovaných výrobců nabízeny v mnoha designových variantách, takže si i pro vaši domácnost jistě dokážete vybrat ten správný druh.

Mezi nejvyvinutější značky světlovodů na našem trhu se řadí světlovody Solatube. Detailní informace o nich najdete na www.solatube.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *