DŮM

V katalogu typových projektů na klíč vás nic nezaujalo?

Nechte si zhotovit individuální projekt, který bude dokonalým odrazem vašeho životního stylu

Výběr projektu na klíč je jedním z rozhodnutí, které čeká na všechny, kteří dají přednost stavbě před koupí hotového domu. Pokud se i vy ocitáte na tomto rozcestí a nevíte, jakou z možností upřednostnit, jistě oceníte obsah tohoto článku, ve kterém jsme pro vás shrnuli slasti i strasti obou nabízených variant. Podívali jsme se objektivně na typové i individuální projekty a zkusili se zamyslet nad tím, jestli neexistuje i alternativní řešení.

 

Typový projekt na klíč splňuje obecné předpoklady a je vytvořen pro ideální pozemek

Právě slovo ideální je v případě typových projektů klíčové. Jejich hlavní úskalí spočívá v tom, že nezohledňují potřeby vaší rodiny a jejich výsledná podoba nevychází z předpokladů konkrétního pozemku ani jeho okolí.

Spíše ve výjimečných případech se stává, že byste našli typový projekt, na kterém byste neměli chuť cokoliv změnit. Schválně se zkuste zeptat osob, které v domě postaveném podle typového projektu žijí, jak jsou spokojení.

 

Katalog typových projektů slouží jako zdroj inspirace

Zejména v počáteční fázi, kdy se teprve seznamujete s tím, co trh nabízí, vám poslouží jako skvělý zdroj inspirace. Zároveň z nich můžete čerpat při tvorbě zadání na vytvoření atypického projektu.

 

Vyberete si projekt dle vašich finančních možností

Od momentu výběru konkrétního projektu máte kompletní přehled o tom, kolik vás bude stavba i provoz takového domu stát. Projekt navíc dostanete opravdu rychle, protože nečekáte na jeho vytvoření.

 

Představte si život v domě, který souzní s vašimi potřebami a představami

Vzhledem k tomu, že se snažíte vytvořit nejen dům, ale váš domov, jeví se tato varianta jako jediná správná. Samozřejmostí je ideální umístění domu na pozemek i orientace jednotlivých místností ke světovým stranám dle hygienických norem a vašich požadavků. Výsledkem je dům harmonický uvnitř i zvenčí.

 

Na projekt si počkáte

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je nutné počítat s tím, že zpracování bude pro projektanta či architekta časově náročné. Návrh pro vás zpracuje po prohlídce pozemku a jeho okolí. Dobrání se konečné podoby bude vyžadovat množství schůzek, jejichž předmětem bude výběr materiálů apod. Dejte si záležet s výběrem dodavatele stavby domu na klíč.

 

Za individualitu si připlatíte

Na tvorbě projektu spolupracuje množství expertů, a tak se vám jeho zhotovení výrazně prodraží. Mnohdy ani dopředu nevíte, jaká bude konečná kalkulace.

Pravdou je, že velké procento individuálních projektů se vůbec nedočká své realizace, protože investoři zjistí, že na takový dům zkrátka nemají. Bohužel to si uvědomí mnohdy až poté, co za projekt zaplatí.

 

Ovšem pozor, můžete najít i typový projekt vhodný přímo pro váš pozemek

Velké množství firem si uvědomuje úskalí obou výše zmíněných variant, a proto přicházejí s pravidelně aktualizovaným katalogem projektů, které v sobě kombinují to nejlepší z obou možností. V katalogu díky tomu najdete stylově různorodé projekty na všechny typy pozemků – do městské zástavby i na vesnici, na terén rovný i svažitý.

Při výběru takového projektu víte předem, kolik zaplatíte za zhotovení, jaká bude konečná podoba i cena domu a jak vysoká bude měsíční splátka za jeho provoz.

 

Věděli jste, že po vlastním bydlení touží až 88 % mladých osob ve věku od 20 do 36 let?

Do roku 2019 žilo ve vlastním 37 % Čechů. Mladí lidé, kteří zatím žijí v pronájmu nebo u rodin, by chtěli v následujících letech svou situaci změnit. Podívejte se na kompletní výsledky průzkumu NMS Market Research.

Jaké variantě byste dali přednost? Podle čeho byste se rozhodli?

 

Související příspěvky

Velmi elegantní zastínění interiéru

redakce

Ve vlastním domě se nemusíte trápit pocením

redakce

Komínové systémy Scancore

redakce