DŮM

Tepelná čerpadla Panasonic AQUAREA – jen dobré zkušenosti

Dovolujeme si Vám nejen představit tepelná čerpadla Panasonic Aquarea, ale především se také podělit o zkušenosti s instalací, oživováním a jejich provozem. Naše firma KLIMA RAPID, spol. s r.o. se stala v roce 2010 velkoobchodním zastoupením společnosti Panasonic v oblasti tepelných čerpadel Aquarea a  klimatizací. V předchozích letech jsme získali řadu zkušeností z instalací desítek tepelných čerpadel Daikin Altherma, které jsou principiálně stejná jako Panasonic, a proto jsme se těšili na to, jak tepelná čerpadla Panasonic Aquarea obstojí v našem testování. 

Princip a komponenty tepelného čerpadla

Jedná se o tepelné čerpadlo vzduch-voda využívající energii z venkovního vzduchu, která se předává pak ve formě vody pro vytápění domu a přípravu teplé užitkové vody. Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea dodáváme nejčastěji v provedení SPLIT, což znamená, že se skládá z venkovní jednotky a z vnitřního hydroboxu propojeného chladivovým potrubím. K vnitřnímu hydroboxu je pak možné dopojit zásobník na TUV (ohřev teplé užitkové vody). Dělené SPLIT provedení tepelných čerpadel Panasonic Aquarea je nabízeno ve výkonových řadách 7, 9, 12, 14 a 16 kW topného výkonu a to buď pro napájení 230 V nebo 400 V.

Vnitřní jednotka Panasonic Aquarea – hydrobox

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla Panasonic, nazývaná též hydrobox je dodávaná ve výkonových řadách 7 kW, 9 kW, 12 kW, 14 kW a 16 kW. Je možné volit v provedení 230 V nebo 400 V.

Vnitřní hydroboxy ve výkonech 7 kW a 9 kW jsou vybaveny standardně záložní 3 kW elektro patronou. Tyto výkony doporučujeme a dodáváme v provedení elektrického napájení na 230V.

Vnitřní hydroboxy ve výkonech 12 kW až 16 kW jsou podle způsobu napájení vybaveny buď elektro patronou 6 kW (2 x 3 kW)  v případě elektro napájení z 230 V. U modelů na 400 V jsou osazeny elektro patrony o výkonu 9 kW (3 x 3 kW).

Příklad instalace vnitřního hydroboxu v kombinaci se zásobníkem TUV + zapojení stávajícího elektro kotle jako případného záložního zdroje.

Hydrobox Panasonic o výkonu 9 kW v provedení  230 V se zabudovaným dohřevem 3 kW. Hlavní elektrické přívodní kabely  jsou vždy vedeny od domovního elektrického rozvaděče přímo k hydroboxu, který je osazen proudovými chrániči. Z fotografie je patrné, že spínání elektro patron nezajišťují stykače, jak je tomu například u tepelných čerpadel Daikin Altherma. Tepelná čerpadla Panasonic využívají pro spínání polovodiče a relátka. Z tohoto důvodu je provoz hydroboxu tepelného čerpadla Panasonic Aquarea velice tichý.

Tichý provoz vnitřní jednotky tepelného čerpadla Panasonic zajišťují kvalitním oběhová čerpadla Grunfos UPSO 25-60 Low energy s nízkou spotřebou elektrického proudu .

 

Zásobníky Panasonic TUV na teplou užitkovou vodu

Zásobníky na teplou užitkovou vodu jsou v nerezovém provedení o objemech 200 a 300 litrů. Zásobník je vždy vybaven 3 kW elektropatronou a dvojím bezpečnostním teplotním spínačem, který je možné přímo elektronicky zapojit na svorkovnici hydroboxu a hlídat tak přehřátí zásobníku.

Montážní manuál je ke stažení zde : http://obchod.klimarapid.cz/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/panasonic-aquarea-zasobnik-tuv-200-l

V dodávce zásobníku je automaticky v ceně směšovací 3-cestný ventil včetně kvalitního siemens servopohonu a teplotního čidla.

 

 

Venkovní jednotka Panasonic Aquarea

Venkovní jednotka je vybavena invertorovým kompresorem Panasonic a podle topného výkonu je buď v provedení jedno vrtulovém nebo dvou vrtulovém. Tepelná čerpadla o výkonu 7 kW a 9 kW jsou jedno vrtulová. Tepelná čerpadla o výkonu 12 kW až 16 kW jsou dodávána jako dvou vrtulová.

Venkovní jednotka Panasonic Aquarea o výkonu 7 kW na 230 V

Venkovní jednotka Panasonic Aquarea o výkonu 16 kW na 400 V

Co musíme na tepelných čerpadlech Panasonic Aquarea ocenit je způsob odtávání venkovní jednotky. Během letošní dlouhé zimy a všech klimatických podmínek od -10 °C až po +5 °C jsme měli možnost testovat právě způsob odtávání na desítkách lokalitách a při různých venkovních teplotách. Závěrem lze jednoznačně konstatovat, že Panasonicu se způsob dokonale povedl a nebyla žádná reklamace na zamrzlé tepelné čerpadlo. Výhodou je, že do jednotky není nutné instalovat topný kabel pro ohřev spodní vany jednotky, jak tomu bylo například u konkurenčních výrobků Daikin Altherma, kdy se musel kabel dodatečně doplňovat a několikrát jsme řešili namrzání jednotky.

Pro ilustraci přikládáme níže video odtávání venkovní jednotky Panasonic Aquarea o výkonu 9 kW při venkovní teplotě – 2 °C (lokalita Praha 4). Fotka jednotky před režimem odtávání je uvedena níže a celý proces odtávání trvá méně jak 3 minuty!

Namrzlá venkovní jednotka Panasonic  9 kW těsně před režimem odtávání.

Bezproblémový zimní provoz venkovní jednotky Panasonic Aquarea o výkonu 7 kW ve sněhových podmínkách.

 

Schéma zapojení tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

Doporučený způsob zapojení včetně zásobníku TUV je uvedeno níže. Z praxe se nám osvědčilo, že nejlepších provozních podmínek a spotřeby dosahujeme u instalací v kombinaci s podlahovým vytápěním. V případě využití na otopné soustavy s radiátory je nutné počítat, že maximální výstupní teplota z čerpadla je okolo 50 °C. Výkonové křivky a účinnosti naleznete v Servisním manuálu na našem webu : http://obchod.klimarapid.cz/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/tepelne-cerpadlo-panasonic-aquarea-09

Ovládání tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je vybaveno ekvitermní regulací a nastavení ekvitermní křivky se provádí přímo na hydroboxu vnitřní jednotky Panasonic Aquarea. Z praxe lze říci, že ovládání a nastavování parametrů je velice intuitivní, oproti zkušenostem s jinými výrobci. V ovládání je možné nastavit ekvitermní spínání, požadované teploty topení a pro zásobník TUV, spínání elektro patron a v neposlední řadě týdenní časové programování. Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea je vybaveno i vlastní autodiagnostikou případných poruch.

Ovladač jednotky Panasonic Aquarea

Závěr

Závěrem lze jednoznačně konstatovat, že tepelná čerpadla Panasonic Aquarea můžeme doporučit jednak do novostaveb, ale i pro náhrady stávajících elektrokotlů, u nichž je drahý provoz co do spotřeby elektrické energie. Desítky referenčních montáží po celé ČR letos prověřily kvalitu tepelných čerpadel Panasonic a věříme, že si najdou cestu i k Vám.

 

Související příspěvky

Rekonstruujte v pohodě a klidu bez větší námahy!

redakce

Už teď je čas připravit se na zimu

redakce

Stavba komínu pokaždé předchází stavbě topného tělesa

redakce