DŮM

Tepelná čerpadla i na netradičních místech

Tepelná čerpadla jsou skvělou možností, jak významně redukovat výdaje na topení, to snad ví každý. Ve společnosti ale stále kolují mýty, že jsou tepelná čerpadla vhodná pouze k určitým typům staveb. Není to pravda. Tepelná čerpadla lze mít i na místech, kde byste to nečekali.

 

 

Tepelná čerpadla i v extrémních podmínkách

Důkazem toho jsou již realizované zakázky. Tepelné čerpadlo lez použít i v extrémních případech. Tepelná čerpadla je možné použít například pro vytápění historických objektů. Dvě tepelná čerpadla voda voda IVT Greenline D55 a E17 například účinně vytápějí část Strahovského kláštera. Pro klášter byla čerpadla ideálním řešením – odběr tepla pro tepelná čerpadla je řešen kombinací hlubinných vrtů a spodní vody. Tepelná čerpadla fungují například i v ZOO v Ústí nad Labem – zde jsou instalována tepelná čerpadla IVT o výkonu 960 kW. Zdrojem energie je jeden vrt hluboký 515 m, ze kterého tepelná čerpadla získávají vodu o teplotě 32 °C. V obou případech čerpadla fungují bezchybně a precizně.

 

 

Obytné domy i hotely

Dalším důkazem efektivního využití síly tepelných čerpadel je jejich použití pro vytápění obytného domu. Tepelná čerpadla země voda byla použita například pro vytápění obytného domu v Lukách – tato stavba byla oceněna titulem Stavba roku 2008. V lokalitě bylo vybudováno celkem 24 rodinných domů a jeden bytový dům s 21 byty. V každém rodinném domě je instalováno tepelné čerpadlo s vrtem pro odběr geotermální energie a jednotka pro využití energie z odpadního vzduchu. Tato instalace ušetří po uvedení do provozu ročně 412 383 kWh elektrické energie pro celou lokalitu! Toho by s jinými zdroji bylo dosaženo jen těžko. Dalším příkladem efektivního využití tepelných čerpadel je jejich instalace v Hotelu Svatý Tomáš na Šumavě, který v současnosti funguje jako luxusně zařízený hotel se stylovou restaurací, vinárnou a wellness centrem. Teplo i ohřev teplé vody a dokonce i bazénu v objektu zajišťují dvě tepelná čerpadla IVT Greenline D 40 z 10 vrtů hlubokých 115 metrů, doplněná elektrokotlem, záložním kotlem na dřevo a zásobníky teplé vody ACV. Hotel Svatý Tomáš leží ve výšce 860 metrů nad mořem a má tepelnou ztrátu 98 kW.

Tepelná čerpadla se dají přizpůsobit zkrátka všem možným podmínkám. Více informací o tepelných čerpadlech najdete na Tepelná čerpadla IVT.

 


Související příspěvky

Kde a jak hledat, když chcete kvalitní krbová kamna nebo vložky do krbů?

redakce

CETRIS představil další novinku – desku CETRIS DEKOR

redakce

Jakou podlahu si vybrat do rodinného domku?

redakce