DŮM

Tepelná čerpadla a jejich úspora

Tepelná čerpadla jsou považována za hospodárná zařízení, která pomáhají domácnosti ušetřit nemalé náklady na vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Aby bylo tepelné čerpadlo skutečně ekonomickou volbu, je nutné zvolit nejen vhodný typ zařízení, ale také správně dimenzovat jeho parametry. Jak se v problematice tepelných čerpadel neztratit vám rádi poradíme během osobního setkání, které si snadno domluvíte na kterékoliv z našich poboček v České republice. V následujícím textu se ve zkratce podíváme na to, kdy se tepelná čerpadla skutečně vyplatí.

 

S tepelným čerpadlem ušetříte polovinu nákladů

Je to lákavá představa a rozhodně musíme potvrdit, že je založená na skutečnosti. V porovnání s plynovým spotřebičem skutečně ušetříte asi polovinu nákladů a oproti elektřině i ⅔. K výhodám tepelného čerpadla patří nenáročný provoz, který je prakticky bez práce, a je velmi levný. Asi 75 % energie je schopné pokrýt z vnějšího zdroje, zbytek jde ze sítě. K častým argumentům pro tepelná čerpadla patří také ekologická stránka provozu, která je oproti jiným zařízením velmi šetrná k životnímu prostředí. S nároky na prostor už to není tak jednoznačné. U tepelných čerpadel země/voda nebo voda/voda jsou totiž poměrně velké nároky na prostor, kde je umístěn kolektor. Návratnost zařízení se pak pohybuje od 4 asi do 8 let v závislosti na typu a náročnosti provozu zařízení, přičemž samotná životnost čerpadel závisí zejména a kvalitě kompresoru. Ten má životnost od 15 do 25 let, ale nic mu nebrání, aby v pořádku fungoval déle.

 

Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí?

Začněme od konce. Kdy se tedy rozhodně nevyplatí? Pokud vám mezi okny profukuje a teplo utíká kudy jen může, pak pro vás není tepelné čerpadlo dobrou volbou. Přesto není pravda, že je vhodné pouze pro novostavby, které splňují nízkoenergetické a pasivní standardy. Je to samozřejmě ideální stav, ale efektivního provozu pohodlně dosáhnete i ve stávající zástavbě. U starších staveb je nutné zjistit tepelné ztráty a odstranit maximum tepelných mostů. Pokud nemáte dobře zaizolováno, budou vám peníze utíkat, ať topíte čerpadlem, nebo elektřinou. S tepelnými ztrátami domu vám může pomoci dotační program Nová zelená úsporám, který se vztahuje právě na snížení tepelných ztrát objektu a přispívá i na tepelná čerpadla. Žádat můžete o dotace na výměnu oken, izolaci fasády nebo třeba krovu. Na samotné zařízení pak dostanete až 100 000 Kč.

Pokud máte dům zbaven nadměrných tepelných ztrát, můžete začít vybírat, zda je pro vás lepší tepelné čerpadlo vzduch /voda nebo tepelné čerpadlo země/voda či voda/voda.

Související příspěvky

Římské rolety od Bematech s.r.o. rozhodně stojí za to!

redakce

Bydlení spjaté s přírodou v Praze

redakce

„Krása se svědomím“: Motto nové kolekce World Collection dřevěných podlah Kährs inspirovaných exotickými dřevinami

redakce