Do čeho se pustit
Znáte to, v záchvatu tvořivosti se rozhodnete rustikální nábytek z půdy na chalupě zrestaurovat a dovést si ho domů do ložnice. Pokud máte pocit, že bude stačit přelakování a nové dno šatní skříně, není to nic, na co je třeba volat odborníka.
Jak na to? Důkladně odstraňte starý nátěr. Nábytek natřeme „barvožroutem“ (odstraňovačem nátěrů) a necháme zhruba hodinu a půl působit. Pak starou vrstvu stáhneme ocelovou planžetou.
Celý kus nábytku přebrousíme smirkovým papírem a zkontrolujeme, zda není náš krásný rustikální nábytek napaden zlým a podlým červotočem. Pokud už tenhle zlý brouk zaútočil, vypuďte ho speciální přípravkem, který vstříknete injekční stříkačkou do děr v nábytku. Po vypuzení všech nežádoucích obyvatel se můžeme pustit do úpravy nového povrchu.
Respektujte původní vzhled nábytku. Doporučit můžeme povrchovou úpravu voskem, kterou zvládnete i sami doma. Vosk naneseme štětcem po celém povrchu, necháme 24 hodin schnout a rozkartáčujeme kartáčem s tvrdými štětinami.
A co už nechat odborníkovi
Pokud třeba pomýšlíte na to, že do obývacího pokoje chcete nádhernou starožitnou sedačku, opravu čalounění už rozhodně svěřte do rukou restaurátora. Stejně volte v případě psacího stolu nebo obývací stěny s intarzií či náročným kování.
Dobrý restaurátor pracuje s ohledem na hodnotu a stáří předmětu, používá tradiční materiály a postupy. Respektuje etická pravidla řemesla. Většina lidí, kteří se restaurátorství věnují, ho mají jako vášeň. Přesto pečlivě vybírejte, u koho si nábytek necháte zrestaurovat.