DŮM

Realitní makléř bývá často rizikovým článkem řetězu při koupi nemovitosti

Realitní makléř má pověst profesionála zkušeného v oblasti nákupu a prodeje realit. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady v transakcích, v rámci nichž operujete s milionovými částkami a mnohdy i celoživotními úsporami nebo dědictvím, se nemusí vyplatit. Nákup či prodej nemovitosti je složitý proces s mnoha nástrahami, proto platí více než kde jinde „dvakrát měř, jednou řež“. V jakých situacích zpozornět a nenaletět tak na časté triky realitních agentů?

Ať už chcete nemovitost koupit nebo výhodně prodat, tato transakce se neobejde bez množství rizik, kvůli nimž můžete utrpět nemalou finanční ztrátu. Proto se po střízlivém posouzení vlastních schopností raději uchylujeme ke službám realitního makléře. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady se nemusí vyplatit. Jednání každého makléře či realitní kanceláře je motivováno snahou rychle prodat a brzy si tak sáhnout na zajímavou provizi ze zprostředkování obchodu. V jejich zájmu proto bývá celý proces urychlit i za cenu úmyslného zatajení problematických aspektů.

 

Zavádějící inzeráty

V konečném důsledku nemusí být pravda nic, co se v inzerátu dočtete. Někteří nesoudní makléři jsou mistři v líčení předností a často klamavě informují o parametrech nabízené nemovitosti, případně zamlčují okolnosti, které jsou pro celou transakci zásadní. Raději důležité informace z inzerátu ověřte telefonicky, než se vydáte na prohlídku. Zpozorněte také v případě, kdy jeden byt nabízí více realitních kanceláří. Často se tak děje bez vědomí majitele, kdy realitní kancelář převezme cizí inzerát a majitele osloví až v případě, kdy má zájemce. Zajímejte se proto o zprostředkovatelskou smlouvu.

 

Problematické aspekty rezervační smlouvy

Mnozí makléři rádi vyvíjejí nátlak na zájemce o koupi nemovitosti. Čím větší zájem o byt projevíte, tím větší bude počet dalších zájemců, o kterých bude makléř mluvit, aby vás přesvědčil k okamžitému a závaznému rozhodnutí podepsat rezervační smlouvu. Jenže jakmile ji podepíšete, nebudete moci od koupě odstoupit, aniž byste zaplatili tučný rezervační poplatek. „Prodej reality není radno uspěchat, což je často v přímém rozporu se zájmy makléře, který se naopak nechce zdržovat a chce rychle vydělat na provizích. Proto se nenechte zahnat do kouta a uvažujte racionálně. Se skutečným počtem zájemců to nemusí být tak horké,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se více než 12 let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí coby nezávislý prostředník.

„Pohlídejte si také, aby rezervační smlouva byla trojstranná. Často se stává, že ve smlouvě nefiguruje prodávající a je uzavřená mezi vámi a realitní kanceláří. Prodávajícího tak smlouva k ničemu nezavazuje a je nevymahatelná. Smluvní závazek musí být formulován mezi prodávajícím, kupujícím a zprostředkovatelem. „Každý, kdo zvažuje prodej nemovitosti, by měl vyhledat nezávislého odborníka s mnohaletými, všestrannými zkušenostmi. Zajímejte se také o to, kdo v kanceláři pracuje. Jsou to jen makléři, kteří pak při samotném obchodu shánějí nezbytné odborníky externě, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s právníky, techniky, fotografy a designéry? I to by mělo ovlivnit vaše rozhodování,“ uzavírá Novotný.

Související příspěvky

Kolébka nemusí být jen pro děti!

redakce

Jaké jsou možnosti střešní krytiny, když na střechu nechcete těžké betonové tašky?

redakce

Rekonstruujte v pohodě a klidu bez větší námahy!

redakce