DŮM

Proč jsou rekuperační jednotky tak oblíbené? Šetří náklady

Domácnosti se snaží v současné době ušetřit co nejvíce na nákladech, a proto investují do moderních a efektivních systémů. I v zimních měsících je pravidelné větrání velice důležité, a to i navzdory úniku tepla. V okamžiku, kdy otevřete okno na několik desítek minut, klesne teplota v místnosti o pár stupňů, což představuje až 70% ztrátu tepla. Opravdu chcete takto plýtvat?

Větrání se jednoznačně nevyhnete, i když nebudete sušit prádlo v bytě, koupíte digestoř a omezíte rostliny v místnostech. Přívětivějším řešením je jednoznačně rekuperace. V následujících řádcích vám prozradíme, co rekuperační jednotky přináší.

Jak rekuperační jednotka funguje?

Rekuperační jednotka zajistí čerstvý vzduch v místnostech, ale přitom interiér nechladí. Odpadní vzduch je odveden pryč skrze větrací zařízení, ovšem jednotka využije část tepelné energie pro ohřívání čerstvého vzduchu, a tím pádem jsou tepelné ztráty vskutku minimální. V letních měsících funguje přesně naopak, vzduch zvenčí zase ochlazuje, a tím pádem nepotřebujete ani klimatizaci. Systém je tedy promyšlený, efektivní a účinný.

Co se týče účinnosti, ta se pohybuje okolo 95 %. Záleží na tom, jakou jednotku zvolíte. Účinnost rekuperační jednotky by však neměla klesnout pod 60 %, přičemž za vynikající volbu se považují zařízení s účinností nad 80 %. Dále vás nadchne, že přístroje jsou opatřeny účinnou filtrací, přes kterou neproniknou nečistoty, prach a pyl. Ocení to tedy i alergici.

Výhody rekuperační jednotky

Rekuperace se chlubí hned několika přednostmi. V první řadě vám jednotka zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a sníží vám náklady za vytápění. Dokonce větráte i v prostorách, kde nejsou okna. Vyhnete se výskytu bakterií, plísní a podobných neduhů. Rekuperační jednotka zachytí i miniaturní částečky. Údržba je minimální, nepotřebuje žádnou speciální péči.

Související příspěvky

S rohovou sedačkou snadno vytvoříte místnost v místnosti

redakce

Nebojte se mrazů, izolujte!

redakce

Jaký je rozdíl mezi měkkým a tvrdým palivovým dřevem?

redakce