DŮM

Proč jsou rekuperační jednotky tak oblíbené? Šetří náklady

Domácnosti se snaží v současné době ušetřit co nejvíce na nákladech, a proto investují do moderních a efektivních systémů. I v zimních měsících je pravidelné větrání velice důležité, a to i navzdory úniku tepla. V okamžiku, kdy otevřete okno na několik desítek minut, klesne teplota v místnosti o pár stupňů, což představuje až 70% ztrátu tepla. Opravdu chcete takto plýtvat?

Větrání se jednoznačně nevyhnete, i když nebudete sušit prádlo v bytě, koupíte digestoř a omezíte rostliny v místnostech. Přívětivějším řešením je jednoznačně rekuperace. V následujících řádcích vám prozradíme, co rekuperační jednotky přináší.

Jak rekuperační jednotka funguje?

Rekuperační jednotka zajistí čerstvý vzduch v místnostech, ale přitom interiér nechladí. Odpadní vzduch je odveden pryč skrze větrací zařízení, ovšem jednotka využije část tepelné energie pro ohřívání čerstvého vzduchu, a tím pádem jsou tepelné ztráty vskutku minimální. V letních měsících funguje přesně naopak, vzduch zvenčí zase ochlazuje, a tím pádem nepotřebujete ani klimatizaci. Systém je tedy promyšlený, efektivní a účinný.

Co se týče účinnosti, ta se pohybuje okolo 95 %. Záleží na tom, jakou jednotku zvolíte. Účinnost rekuperační jednotky by však neměla klesnout pod 60 %, přičemž za vynikající volbu se považují zařízení s účinností nad 80 %. Dále vás nadchne, že přístroje jsou opatřeny účinnou filtrací, přes kterou neproniknou nečistoty, prach a pyl. Ocení to tedy i alergici.

Výhody rekuperační jednotky

Rekuperace se chlubí hned několika přednostmi. V první řadě vám jednotka zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a sníží vám náklady za vytápění. Dokonce větráte i v prostorách, kde nejsou okna. Vyhnete se výskytu bakterií, plísní a podobných neduhů. Rekuperační jednotka zachytí i miniaturní částečky. Údržba je minimální, nepotřebuje žádnou speciální péči.

Související příspěvky

Kvalitní mytí oken

redakce

ČR má obrovský potenciál snižovat národní emise CO2

redakce

Jakou podobu dáte své fasádě?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.