DŮM INSPIRACE

Pro krásný vzhled vaší venkovní terasy z kompozitu

Dokážete správně pečovat o svou terasu? Dopřejte své terase očistnou jarní kůru

Venkovní terasa z kompozitního materiálu (WPC – Wood Polymer Composites) má jednu hlavní výhodu, je velmi nenáročná na údržbu. Nicméně jako většina materiálů, jenž jsou celoročně vystaveny venkovnímu prostředí, i terasa z WPC potřebuje během roku pravidelnou minimální péči. Jen tak si zachová svůj pěkný vzhled a svým majitelům přinese radost a užitek.

Kompozitní materiál Twinson má díky svému složení (obsahuje 50 % dřeva a 50 % PVC) excelentní vlastnosti a přírodní vzhled. Není nutné ho během celé jeho dlouhé životnosti ošetřovat žádnými konzervačními prostředky či mořidly, nátěry, laky ani tmely atp. I když se o to pokusíte, tyto látky k povrchu nepřilnou a budou se postupem odlupovat.

Stárnutí není na úplně škodu

U kompozitního materiálu je přirozené, že během prvních asi tří měsíců 1od instalace, kdy je terasa vystavena venkovnímu prostředí, probíhá stárnutí a dochází k mírné změně barevného odstínu oproti tomu původnímu na počátku. Tento proces je dán působením vody a UV zářením, jenž na povrch prken působí. Po počáteční „aklimatizaci“ pak ke změně barevného odstínu dochází jen velice nepatrně.

Bezprostředně po instalaci buďte na svou novou terasu velmi opatrní. Pozor si dávejte výhradně při přesouvání zahradního nábytku, grilu nebo jiných ostrých předmětů, protože může dojit k poškrábání prken. Škrábance sice časem vyblednou a nebudou na první pohled až tak viditelné, ale vaše radost z krásné nové terasy by mohla vzít za své.

Oprava vaší terasy

2

Čas od času zkontrolujte pevnost uchycení jednotlivých prken, odchlípnuté lemování a povolené šrouby. „Při dotahování šroubů na lištách pozor na protočení šroubu v kompozitu, mohl by se při tom strhnout otvor pro závit. Ideální je nastavit aku šroubovák na stupeň 4 až 6 pro sílu dotahu,“ říká Stanislav Brádek ze společnosti Brastav-terasy, s.r.o., a dodává: „U starších teras doporučuji pověřit profesionální firmu, která zajišťuje servis.“ Náročnost výměny prasklých nebo jinak poškozených prken záleží na vlastním systému uchycení. U těch lepších je práce jednoduší v tom, že postačí poškozené prkno vyjmout (v některých případech je nutné ho rozříznout podélně) a do plastových spon s pružinkou nacvaknout prkno nové. U levnějších systémů bývá bohužel nutné demontovat terasu až k poškozenému prknu. Nebojte se, že vyměněné prkno bude vidět na první pohled. Dejte mu čas a barevný odstín se postupně srovná s tím původním. Tento proces můžete urychlit, když nové prkno budete pravidelně zvlhčovat vodou.

Pravidelné čištění

Ihned po montáži vaší nové terasy z kompozitního materiálu doporučujeme odstranit nahromaděné nečistoty vzniklé řezáním prken. Postačí důkladně omýt měkkým kartáčem a vodou se zředěným čisticím prostředkem. Jednodušší však je terasu ošetřit vysokotlakým čističem. Prkno po prkně opláchněte po směru drážek. Na nově instalovanou terasu rovněž není vhodné pokládat rohož, zakryté místo by mohlo získat jiný odstín. Údržba by měla probíhat několikrát do roka.

3 Podle odborníka Stanislava Brádka je nutné hlavně před zimou prohlédnout spáry, aby nebyly ucpané listím a jinými nečistotami, protože při mrazu a vlhkosti může dojít k uvolnění jednotlivých prken od podkladu. A stejně tak po zimě, kdy v drážkách terasových prken zůstávají různé nečistoty a usazeniny ze sněhu. Tyto usazeniny se mohou stát rájem pro mechy a plísně, na které jinak kompozitní materiál netrpí.

Typy na údržbu podle druhu znečištění

Stejně jako jakýkoli jiný materiál ze dřeva, plastu či kamene je i Twinson ve venkovním prostředí vystaven působení různých klimatických jevů, z nichž nejzásadnější je voda. V kombinaci s pyly nebo prachem se pak na povrchu terasy mohou vytvářet nevzhledné mapy. Na ty jako i jiné usazeniny a špínu platí opět vysokotlaký čistič (s výkonem do 100 barů). Proudem vody ze vzdálenosti cca 30 cm ošetřete jednotlivá prkna ve směru drážek.

Správná technika čištění – po směru drážek (ne krouživé pohyby)

Detail prken před čištěním
Detail prken před čištěním
Rozdíl během čištění
Rozdíl během čištění
Detail prken po čištění
Detail prken po čištění

 

 

 

 

 

 

 

Pro odstranění otřepů či škrábanců, dokonce i na propálená místa použijte ocelový kartáč, brusný papír nebo ocelovou vlnu a vždy pracujte ve směru drážek. Vzniklý prach důkladně ošetřete vodou.

Led a sníh odstraňujte nekovovým pracovním nářadím (hrablo), jelikož byste mohli povrch poškrábat (na takto vzniklé škrábance se nevztahuje záruka).

Na různé skvrny platí odlišné prostředky, podobně jako při praní prádla:

Barvy (syntetické nebo na bázi vody) – nejprve se pokuste barvu odstranit pomocí obyčejné špachtle, co nejvíce to jde, pak obruste ve směru drážek. Rostlinné, živočišné či jiné oleje a tuky odstraníte čističem O-clean, který nastříkáte na skvrnu a rozetřete. Po malé chvíli působení pečlivě opláchněte dostatečným množstvím vody. Zbytky jídla ošetřete vysokotlakým čističem. Agresivní potraviny jako kečup, červené víno, ovoce, džusy, kolové nápoje, kávu nebo čaj atp. vydrhněte tekutým čisticím roztokem a důkladně opláchněte vodou.

Materiál Twinson byl podroben důkladným testům, které zjišťovaly jeho odolnost vůči rozličným látkám. Valná většina z nich nezanechává na povrchu trvalé stopy, případně skvrna v krátkém čase dokonce zmizí. Jsou to například: podlahový čistič, chlorovaná voda, koncentrovaný čpavek, technická sůl, herbicid, čisticí prostředky používané běžně v domácnosti na mytí oken, nádobí, silikonový olej, benzin, tmel, beton, nafta, syntetická ředidla, odstraňovač graffiti a některé nápoje (kolové nápoje, ovocný džus, čokoláda), křída a mnohé další. Slabou stopu zanechají skvrny i od másla, mléka, opalovacího krému, octu, červeného vína, kečupu, vosku či odstraňovače tmelu. Naopak viditelné a trvalé stopy zanechává silikon, akrylové a syntetické barvy, leštidla na boty, fixy, rtěnky, PVC lepidla, silné kyseliny a zásady i aceton. Na tyto látky tedy velký pozor.

Drtivá většina montážních firem poskytuje záruku minimálně 40 měsíců. Během té doby by tedy měla být klientovi k dispozici v případě jakýchkoli vad nebo dotazů.

Venkovní terasa by nám měla přinášet především radost a užitek, abychom na ní mohli trávit své volné chvíle v klidu a pohodě, a ne, aby nám její údržba a péče zabrala drahocenný čas. Investice do kvalitní terasy z kompozitního materiálu se tedy z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Související příspěvky

Šicí stroje v historii a dnes

redakce

Koho poptat na mytí oken a výškové práce v Olomouci?

redakce

Když graffiti není umění, ale vandalství. Likvidace, odstraňování. „Čištění plísně Brno“

redakce

1 komentář

Petr 16. 8. 2017 at 8:39

Mě se dřevoplastové terasy lídí. Nevypadá to nějak extra uměle. Dřevo je sice super, ale potřeba dobře vybrat. Třeba exotické dřeviny někdy ve vlhkém prostředí s kontaktem s ocelí černá, atd. To wpc nedělá.

Diskuze je uzavřena.