DŮM

Přikrývky a polštáře z dutého vlákna

Všichni máme rádi kvalitní a pohodlný spánek. Proto je nutné se nejen zamyslet nad tím, v jakém povlečení se nejlépe usíná a spí, ale také je důležité co do povlečení dáme. Přikrývky a polštáře z dutého vlákna je určitě investice, za kterou vám vaše tělo poděkuje.

Tady vám přinášíme několik cenných rad, které ochrání vaše přikrývky a polštáře před nežádoucími vlivy, co mohou v ložnici nastat.

 

Když vstaneme

Po probuzení je vhodné přikrývky a polštáře hodně vyvětrat. Na známém pravidle, že v ustlané posteli se množí a zadržují roztoči je přece jen něco pravda. Vyvětráním se zbavíte vyšší teploty, přebytečné vlhkosti a není tedy vhodné přikrývky a polštáře ihned po tom, co vstanete z postele zastýlat nebo překrývat přehozem, který brání větrání.

 

Jak často prát

Přikrývky a polštáře není nutné tak často prát jako povlečení, protože jsou v podstatě povlečením chráněny před znečištěním. Přesto je nutné je párkrát do roka vyprat. Při praní přikrývek a polštářů rovněž platí stejná pravidla jako u povlečení – záleží hlavně na materiálu. Je důležité se vždy vést instrukcemi výrobce nebo dodavatele.

 

Jaký zvolit nejvhodnější materiál

Určitě záleží hodně na materiálu, ze kterého jsou přikrývky a polštáře vyrobeny. Lůžkoviny z přírodních materiálů, jako je peří nebo vlna, jsou často domovem roztočů a bakterií. Takové peřiny musíme pravidelně větrat, nejlépe na přímém slunci nebo mrazu. Tyto přírodní vlivy většinou zničí roztoče a přikrývkám navrátí svěžest. Jestli máte přikrývky a polštáře z dutého vlákna, pak rozhodně máte přikrývky, které mají mnoho výhod oproti přírodním materiálům. Lůžkoviny z dutého vlákna jsou vhodné i pro alergiky, protože se v těchto vláknech nezachycuje prach a roztoči. Dobře se takovéto přikrývky větrají a nejsou těžké. Na rozdíl od lůžkovin z přírodních materiálů, přikrývky z dutého vlákna zvládnete vyprat v klasické pračce přímo u vás doma.

 

Jak nejlépe prát přikrývky a polštáře

Obecně o praní lůžkovin platí, že by se přikrývky a polštáře měly prát samostatně a pračku naplnit z jedné třetiny jejího objemu. Přikrývky i polštáře dokážou nasát značné množství vody a přeplnění pračky by mohlo způsobit její poškození. Po vyprání je nutné nechat přikrývky a polštáře důkladně vyschnout.

Chcete, aby si polštáře po vyprání zachovaly původní tvar? Pokud si koupíte polštáře naplněné polyesterovými vlákny, tzv. dutými vlákny, je dobré je prát minimálně na 60 °C, protože je prokázáno, že až při této teplotě umírají nežádoucí roztoči.

Perte vždy alespoň dva polštáře najednou, aby byla pračka vyvážená. Spusťte prací cyklus, který používáte a máchaní nejméně třikrát zopakujte. Opatrní byste měli být hlavně při ždímání. Proto použijte program, který je šetrnější a rozhodně ho nenechávejte běžet déle než minutu. Výplň z dutých vláken by se mohla poškodit, polštář a přikrývka můžou ztratit svůj tvar.

Polštáře i přikrývky nechte dobře vysušit. Pokud vlastníte sušičku doporučujeme ji nastavit na nízkou teplotu. Vysoká teplota sušení by mohla umělá vlákna nenávratně poškodit. Jestli chcete mít polštáře nadýchané, vložte do sušičky dva tenisové míčky v bílých ponožkách a sušte společně s polštáři.

 

Související příspěvky

Stavba komínu pokaždé předchází stavbě topného tělesa

redakce

Teplo a světlo jsou základem života nejen v přírodě

redakce

Jak přinést dostatek stínu i do podkroví?

redakce