DŮM

Parkovací stání je u realit nedostatkovým zbožím

Plánujete v tomto roce investovat do nemovitosti, ale máte strach že se za aktuální situace nejedná o výhodné zhodnocení peněz? Dle některých odborníků lze očekávat, že ceny nemovitostí stále porostou. Obavy z nevýhodné koupě tak nejsou na místě. Existuje ale několik faktorů, které mohou v budoucnu výši prodejní ceny podstatně zvýšit. Jedním z nich je například parkovací stání, kterých je zejména ve velkých městech zoufalý nedostatek.

Doby, kdy měla rodina jen jeden automobil, jsou totiž nenávratně pryč a není výjimkou, že v dnešní době disponují rodiny dvěma až třemi vozidly. A přestože se u novostaveb na tento problém myslí a nové byty jsou nezřídka prodávány včetně míst v garáži, starší domy tento luxus k dispozici většinou nemají. „V posledních letech u zájemců o koupi nemovitosti registrujeme opravdu větší zájem o garážová nebo i venkovní parkovací stání. Ten je samozřejmě zcela logický. Četnost automobilů na silnicích roste a zavádění modrých zón vyhání návštěvníky měst na jejich okraj. Přeplněná jsou tak centra, sídliště a i parkovací domy, které města zřizují,“ vyjadřuje se k problematice Jakub Kindl za realitní společnost Domov, která na trhu funguje již 25 let a přestože se jedná o rodinný podnik, má dominantní postavení v regionu Berounska a Prahy.

Kindl zároveň dodává, že to je právě parkovací místo, které může pro zájemce o koupi podstatným rozhodujícím faktorem. „Dnešní doba je rychlá, a proto musíme být efektivní. Auto nás má dostat co nejrychleji z bodu A do bodu B, ale nikdo nechce po příjezdu domů hledat místo k zaparkování či nechávat automobil několik set metrů od domu či bytu. Ať už z důvodu sníženého pohodlí nebo i proto, že chceme mít auto jednoduše pod dohledem.“ Není se tak čemu divit, když při jednání o prodeji nemovitosti směřují jedny z prvních dotazů právě k možnostem parkování. Lze navíc předpokládat, že se situace v tomto ohledu bude ještě zhoršovat a ceny garáží porostou.

„Bavíme-li se o koupi nemovitosti, kterou plánujeme časem prodat a investované peníze tak zhodnotit, musíme uvažovat ekonomicky. V následujících letech neočekáváme, že by se měl růst realit zastavit. Může však dojít k jeho zpomalení, a tak je potřeba mít v ruce nějaký trumf. Tím mohou být ekologické stavby, lokalita, výborná občanská vybavenost, dobrá dostupnost na hlavní dopravní tepnu a právě i zmiňované parkovací stání. To vše jsou faktory výrazně ovlivňující nárůst prodejní ceny,“ říká Jakub Kindl.

Jak můžete ale jako zájemce o koupi investiční nemovitosti nyní postupovat? „V tomto případě se samozřejmě nabízí koupit byt či dům, kde je již parkovací místo zřízeno. Pokud se však touto podmínkou budeme limitovat, může hledání nemovitosti splňující všechna naše kritéria trvat o mnohem déle. Řešením je tak například dokoupení garáže v těsné blízkosti nemovitosti, která může majiteli do budoucna přinést zajímavé zhodnocení,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

Související příspěvky

Krbová kamna? Dodají nejen teplo, ale i pohodu!

redakce

Celoskleněné fasády společnosti MIJA-Therm, s.r.o.

redakce

Římské rolety od Bematech s.r.o. rozhodně stojí za to!

redakce