DŮM

Ochrana před spalujícím sluncem

Léto přichází v plné kráse a spolu s ním začínají stoupat venkovní teploty. Příjemné teplo se ale často mění na nesnesitelné horko. Jak se chránit proti slunečním paprskům, které bezohledně pronikají do interiéru? V horkých dnech patří k oknům žaluzie nebo rolety. Díky nim můžete v místnosti jednoduše regulovat světlo i stín a užívat si příjemného chládku.

Moderní systémy ochrany proti slunci mají i izolační vlastnosti a navíc chrání vaše soukromí před zvědavými sousedy. Stínící technika zároveň zpomaluje stárnutí okna. Jejich výhody jsou tedy nesporné. Na trhu existuje široká nabídka modelů i barev, jejichž správný výběr vám pomůže doladit design interiéru nebo exteriéru.

 

Sluneční záření

Síla slunečního záření v České republice dosahuje až 1 340 kW na metr čtvereční za rok. Toto záření dopadá na okna, která ho zčásti odrazí, zčásti pohltí ale z 60% ho propustí dovnitř. Okna i celá místnost se tedy přehřejí poměrně rychle a je důležité tomu zabránit.

 

Jak se bránit?

Pokud zrovna nemáte dostatek finančních prostředků na klimatizaci, spolehlivou ochranou jsou rolety a žaluzie, která sluneční záření zastaví ještě před okny. Vysokou efektivitu zajišťuje především venkovní stínící technika.

Vertikální žaluzie jsou tradičním zastíněním, které se svým designem hodí především do prostor kancelářského prostředí. Lamelové žaluzie jsou velmi praktické, neboť jejich lamely bývají vyrobeny z materiálů s antistatickou povrchovou úpravou, díky níž odpuzují prach.

Horizontální žaluzie se hodí do všech typů oken. Bývají montovány mezi skla, díky čemu tvoří účinnou ochranu před teplem pronikajícím dovnitř. Jejich velkou předností je jejich snadná údržba a jednoduchá manipulace.

Rolety jsou další možností zastínění interiéru. Oproti žaluziím se s nimi hůře reguluje osvětlení, ale jejich výhodou je protihlukový efekt a navíc představují větší bezpečnostní bariéru.

 

 

Praktické venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie jsou funkční a elegantní a pokud jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, dokážou velmi dobře odolávat vysokým teplotám i UV záření. Většina společností nabízí žaluzie na míru, takže kromě oken se také používají k zastínění teras, verand nebo zimních zahrad.

Jaké jsou jejich další přednosti? Venkovní žaluzie odklání sluneční odlesky a rozptylují paprsky tak, že v místnosti vyvolávají příjemné světlo, které nedráždí váš zrak.


Předokenní rolety

Předokenní rolety jsou funkčním architektonickým doplňkem, který vašemu domu dodá atraktivní vzhled. Rolety jak už jsme zmiňovali, také dobře slouží jako bezpečnostní ochrana. V létě v interiéru udržují příjemné teploty a chladí, v zimě naopak fungují jako skvělá tepelná izolace. Kvalitní předokenní rolety dokážou ušetřit až 70 % tepelné energie, což v zimních měsících znamená velkou finanční úsporu.

 

Žaluzie versus rolety

I když žaluzie patří k nejoblíbenějšímu typu stínící techniky, v posledních letech bývají v oblasti regulace teplot za účinnější označovány předokenní rolety. Ze zkušeností uživatelů vyplývá, že předokenní rolety jsou skvělou tepelnou klimatizací v létě a naopak izolací v zimě. Žaluzie tedy vynikají především snadnou možností regulace světla i vzduchu a jich účinnost nebývá tak vysoká.

 

Na co nezapomenout?

Při výběru stínící techniky nezapomínejte na to, že na okno a jeho žaluzie či rolety je nutné hledět jako na jeden celek. Dohromady totiž disponují vyššímu technickými i užitými vlastnostmi. Dále určitě musíte vyřešit design stínící techniky. Interiér by měl být barevně sladěný s nábytkem, a proto je důležitá i volba barvy rolety nebo žaluzie.

Související příspěvky

Stále jste nevyřešili tepelné ztráty, i když je zima za dveřmi?

redakce

Chceme kvalitní komín

redakce

Vybíráte novou podlahu? Inspirujte se novými módními vzory podlahy FatraClick

redakce