Search

Novostavba nebo rekonstrukce domu?

Každý má jinou představu o svém budoucím bydlení. Někteří chtějí žít v přírodě mimo město, jiní zase touží po rodinném domě blízko města nebo přímo v něm.

V dnešním článku se zaměříme na výhody i nevýhody výstavby nového rodinného domu a rekonstrukce domu staršího. Obě možnosti mají své pro i proti a záleží hodně na samotném člověku, co mu bude vyhovovat. Pokud si tedy nejste jisti, co zvolit, čtěte dále.

 

Místo hraje primární roli

Ať už člověk hledá vhodný byt, pozemek nebo již postavený rodinný dům, jedním z důležitých bodů, na co se při výběru zaměřit, je místo, kde se nemovitost nachází. Někdo preferuje přírodu, další se chce vyvarovat frekventovaným dopravním místům atd.

Místo je potřeba vybírat důsledně, protože ho pak už nijak moc nezměníte. Rodinný dům jde vždy poupravit k vaší spokojenosti, ale místo/pozemek je prostě daný a s lokalitou pak už těžko něco uděláte.

 

Postavit nový dům nebo rekonstruovat starý?

Na tuto otázku není úplně jednoduché odpovědět, záleží totiž na každém. Odpověď ale na ní najdete tak, že si ujasníte své priority.

 

Novostavba

V posledních několika letech nové domy všude rostly jako houby po dešti. S tím však souvisí, že v mnoha lokalitách je problém získat další parcelu (zejména ve městech). Lidé pak často kupují pozemky dále od měst, kde je potřeba počítat s tím, že může být problém s obslužností, nedostatečnou kapacitou ve školkách/školách atd. U výstavby nového domu je tedy alfou a omegou vhodná lokalita.

Přednosti novostaveb:

* postavený dům přesně podle vašich představ,

* kontrola nad výstavbou,

* komfortní a moderní bydlení,

* možnost určit si počet místností, dispozice, technologické vybavení atd.

Pokud se rozhodnete pro novostavbu, výstavba domu je možná svépomocí nebo na klíč. Vystavení rodinného domu vlastními silami je velmi pracné, ale na druhou stranu levnější alternativou, pokud vše proběhne tak, jak má. Počítejte však s tím, že si vše budete muset vyřídit sami – financování, vyřízení potřebných povolení a další administrativy, plánování, nákup materiálů i dohled nad stavbou. A bude to stát opravdu hodně času!

Výstavba na klíč je naopak pohodlnou možností. O vše se totiž postará stavební firma. S firmou akorát vyřešíte, jak domek bude vypadat, a jak bude uvnitř uspořádán.

 

Koupě/rekonstrukce staršího rodinného domu

Koupě a následná rekonstrukce domů je skvělou volbou pro všechny, kteří nevlastní parcelu nebo chtějí bydlet přímo ve městě. V tomto případě stačí pořídit postavenou nemovitost.

Velkou výhodou u již postavených staveb je fakt, že můžete okamžitě bydlet a veškeré úpravy na domě dělat postupně. Další výhodou bývá i pozemek, který nemusíte pořizovat zvlášť a často stojí na lepších místech než řada samotných pozemků.

 

U starších domů je však zapotřebí udělat následující:

* je třeba určit rozsah prací, které budou nutné udělat,

* odhadnout, kolik celkově úpravy budou stát.

Někdy se totiž může stát, že rozsah oprav bude tak velký, že financování bude nakonec mnohem složitější a dražší než u výstavby nové nemovitosti.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *