DŮM

Nanonátěr na střechu

Údržba sedlové střechy: chcete mít dlouhodobě střechu čistou bez mechu, mechorostů, plísní a lišejníků…

Odstranění mechu, mechorostů, plísní a lišejníků ze střechy nemusí být složité, stačí kartáč a voda, na to byste přišli sami. Ale co udělat, abyste za pět let nemuseli znovu čistit střechu?

Nejlevnější je nechat si střechu opakovaně umýt nebo ne…

Šikovný horolezec si rád přivydělá, když vám střechu umyje tlakovou vodou. Je to rychlé a relativně levné řešení, které však nezabrání opakování problému. Po několika letech se musíte na střechu opět podívat a znovu ji umýt.

Z jakých možnosti vybíráme

  1. Opakovaně umývat
  2. Ošetřit střešní tašky chemicky, fungicid, pesticid,
  3. Hydrobobizant

Tyto všechny postupu jsou funkční každý po svém, ale všechny mají jen dočasná efekt.

  1. Fotokatalýza

Můžete zvolit chytré a trvalé řešení pomocí hydrofilní (opak je hydrofobní) fotokatalytické vrstvy. Fotokatalýza využívá energii světla a proto je povrch dlouhodobě funkcí.

Biotické napadení střechy

Biotické napadení střechy představuje růst mechu, mechorostů, plísní a lišejníků na střešní krytině. Tyto organismy nejenže narušují estetický vzhled střechy, ale také mohou způsobit vážné škody na střešní konstrukci. Kořínky mechu mohou proniknout až do střešní konstrukce, což vede k postupnému narušení materiálu a zvýšení rizika zatékání vody do domu.

Negativní dopady biotického napadení střechy

  1. Zdravotní rizika biotického napadení střechy

Plísně mohou způsobovat alergie a dýchací problémy, což negativně ovlivňuje zdraví obyvatel domu. Obzvláště když máte střešní okna, kterými přivádíte do interiéru čerstvý vzduch.

  1. Poškození střechy díky biotickému napadení

Mech a lišejníky mohou narušit povrch střešní krytiny, nadzvedávat tašky a ucpávat okapy, což může vést k vážným poškozením střechy, a tedy i škodám na majetku.

Řešení biotického napadení střechy, nemusí být složité ani časově či finančně náročné. 

Čištění střechy, když je bioticky napadená

Pravidelná údržba střechy odbornici doporučují umívat střechu jednou ročně, to není pro mnoho lidi reálné řešeni.

Chemické ošetření, přípravky na principu fungicidů jsou účinné, ale jejich účinek časem vyprchá, sublimuje nebo se odpaří.

Fotokatalytické ošetření. Fotokatalytická vrstva je dlouhodobým řešením, které neuvolňuje žádné tvrdé chemikálie. Při vystavení slunečnímu záření zamezuje růstu mechu, lišejníků a plísní. Jako vedlejší efekt čistí vzduch. Fotokatalytická vrstva jako typ ochrany se často používá i na památky a historické budovy, které jsou náchylné k biotickému napadení.

Fotokatalytická ochrana je ideální volbou pro ty, kteří hledají ekologické a dlouhodobé řešení.

Při správné aplikaci a pravidelné údržbě zajišťuje čistou a zdravou střechu bez mechu a plísní. Údržba fotokatalytických povrchů je jednoduchá. Jednou za cca 10 let (+/- 3 roky) musíte obnovit fotokatalytický povrch, jelikož vlivem povětrnostních podmínek může dojít k abrazi fotokatalytické vrstvy.

Střecha si po celou dobu udrží svůj estetický pěkný vzhled i barevnost. Nemusíte čekat na okamžik, kdy vám při každém větším dešti padá ze střechy mech na hlavu.

Kontaktujte nám na info@NT1.cz nebo na +420 730 890 296

Související příspěvky

Vybíráte dřevostavbu do 2 milionů? Poradíme, z čeho vybírat

redakce

Vily Diamantica jsou luxusní domy v Praze 5

redakce

Kvalitní výrobce oken si dokáže sám vyrobit profily

redakce