DŮM

Na co nezapomenout při stavbě pergoly

Krásné letní večery lákají k příjemnému venkovnímu posezení s rodinou či přáteli. Ještě hezčí jsou tato setkání ve chvíli, kdy máme na zahradě k dispozici pergolu. Nejen, že vytváří krásnou atmosféru, ale je sama o sobě ozdobou každé zahrady. Pergolu je samozřejmě možné nechat si postavit „na klíč“ a všechny starosti přenechat příslušné firmě. Tu pravou radost ale přinese pergola, kterou si postavíme svépomocí. Na která základní pravidla bychom při stavbě neměli zapomenout?

Pergola a její umístění

Obecně existují dva různé typy pergol, které se od sebe liší svým umístěním. V případě toho prvního stojí pergola v zahradě zcela volně, v tom druhém je jednou svojí stranou „přilepena“ k domu. Ať tak či onak, pergola by měla být vždy na závětrné straně. V opačném případě do ní bude foukat a z příjemného posezení nebude v případě větrného počasí zhola nic.

Střecha pergoly ano či ne?

Před začátkem stavby je také nutné promyslet, zda bude pergola opatřena střechou či nikoliv. A pokud ano, zda se nevyplatí investovat do řešení, které jí umožní stahovat a tím pádem regulovat množství slunečního záření, které dopadá do jejího vnitřku.

Materiál pergoly volte kvalitní

Jako u všech staveb, i u pergoly platí, že na materiálu se nevyplatí šetřit. Pokud má být pergola stabilní, bezpečná, a především dlouho vydržet, je nutné investovat do kvalitního materiálu. Jako základ pro spodní část pergoly jsou vhodná vysoce kvalitní terasová prkna.

Pro stavbu pergoly budou velice užitečné i kvh hranoly, které představují ideální řešení pro celou řadu vnitřních i vnějších konstrukcí, pergoly nevyjímaje.

Ukotvení pergoly

Velmi důležité je také správné ukotvení pergoly. Bez něj bude pergola nestabilní, začne se viklat a brzy se může poroučet k zemi. Kotvit lze jak do pevného podkladu, tj. do betonu či dlažby, ale také do země. V takovém případě se využívají tzv. zemní vruty, které poskytnou pergole potřebnou stabilitu.

Zdroj obrázku: JRP Studio / Shutterstock.com

Související příspěvky

Výhody využívání solární energie

redakce

Největší výhoda klimatizace? Může chladit i topit

redakce

Tepelná čerpadla

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.