DŮM

Na co nezapomenout při stavbě pergoly

Krásné letní večery lákají k příjemnému venkovnímu posezení s rodinou či přáteli. Ještě hezčí jsou tato setkání ve chvíli, kdy máme na zahradě k dispozici pergolu. Nejen, že vytváří krásnou atmosféru, ale je sama o sobě ozdobou každé zahrady. Pergolu je samozřejmě možné nechat si postavit „na klíč“ a všechny starosti přenechat příslušné firmě. Tu pravou radost ale přinese pergola, kterou si postavíme svépomocí. Na která základní pravidla bychom při stavbě neměli zapomenout?

Pergola a její umístění

Obecně existují dva různé typy pergol, které se od sebe liší svým umístěním. V případě toho prvního stojí pergola v zahradě zcela volně, v tom druhém je jednou svojí stranou „přilepena“ k domu. Ať tak či onak, pergola by měla být vždy na závětrné straně. V opačném případě do ní bude foukat a z příjemného posezení nebude v případě větrného počasí zhola nic.

Střecha pergoly ano či ne?

Před začátkem stavby je také nutné promyslet, zda bude pergola opatřena střechou či nikoliv. A pokud ano, zda se nevyplatí investovat do řešení, které jí umožní stahovat a tím pádem regulovat množství slunečního záření, které dopadá do jejího vnitřku.

Materiál pergoly volte kvalitní

Jako u všech staveb, i u pergoly platí, že na materiálu se nevyplatí šetřit. Pokud má být pergola stabilní, bezpečná, a především dlouho vydržet, je nutné investovat do kvalitního materiálu. Jako základ pro spodní část pergoly jsou vhodná vysoce kvalitní terasová prkna.

Pro stavbu pergoly budou velice užitečné i kvh hranoly, které představují ideální řešení pro celou řadu vnitřních i vnějších konstrukcí, pergoly nevyjímaje.

Ukotvení pergoly

Velmi důležité je také správné ukotvení pergoly. Bez něj bude pergola nestabilní, začne se viklat a brzy se může poroučet k zemi. Kotvit lze jak do pevného podkladu, tj. do betonu či dlažby, ale také do země. V takovém případě se využívají tzv. zemní vruty, které poskytnou pergole potřebnou stabilitu.

Zdroj obrázku: JRP Studio / Shutterstock.com

Související příspěvky

Chceme kvalitní komín

redakce

Originální nábytek – jak bude vypadat u vás doma?

redakce

Začněte řešit zakalení vody v bazénu co nejdříve!

redakce

2 x komentováno

Věra 7. 9. 2022 at 7:30

Vím moc dobře na co se nesmí rozhodně zapomínat. Jsou tím vertikální zahrady. To mě vždy překvapuje jak lidé nechtějí mít trochu zeleně na své střeše když je prokázané, že budete mít mnohem kvalitnější vzduch okolo baráku než tomu bylo doposud. Zlepší se celá atmosféra bydlení.

Věra 7. 9. 2022 at 7:35

Já bych tolik na věci ohledně bydlení teda nespěchala. Nikdy nevíte čím pak můžete uškodit. No vážně, já o něčem takovém vím moc dobře. My jsme dělali pro jednou vertikální zahrady a málem jsme klientovi všechnu radost zkazili jenom tím, že jsme už chtěli odjet na jedno do místní hospody.

Diskuze je uzavřena.