DŮM TIPY

Krby pro každého

Také byste se v tomto pochmurném zimním počasí nejraději zabalili do deky a relaxovali v teple krbu za zvuků praskajícího dřeva? Toužíte mít doma krb, ale v pořízení vám brání malý byt, či strach z popílkem zanesené domácnosti? Elektrické krby pro vás mohou být skvělou alternativou. Dokáží dobře zatopit, vyzdobí interiér a dopřejí vašemu pokoji příjemnou atmosféru.

 

Klasický krb je krásná věc, avšak ne každý z nás je ochotný smířit se s mnoha nepříjemnostmi, které při jeho provozu vznikají. Světlé stěny v místnosti časem zešednou, na podlahu uléhá prach, jemný popílek a třísky. Když se vám zrovna nepodaří správně přiložit, máte najednou pokoj plný kouře z komína. Údržba čistoty domácnosti, v níž je běžný krb, se tak stává náročnější. To bývá častý důvod k rozhodnutí upustit od vytápění obytných prostor krbem i v prostorách rodinných domů, kde bychom jej běžně očekávali. Naštěstí je naše doba tak pokročilá, že existují i mnohem přijatelnější alternativy. Dnes je možné sehnat jak krby elektrické, tak plynové, či takzvané biokrby.

Elektrické krby jsou novým trendem moderního domova. Mohou být stejně půvabným zpestřením interiéru jako ty tradiční, navíc jsou oproti nim nadmíru praktické. V elektrickém krbu nic nehoří, oheň je pouhou imitací vznikající díky zapojeným žárovkám nebo LED lampám. V kombinaci s dekorativními, často keramickými, polínky, světelné efekty vytváří dojem plápolajícího ohně. Mnoho elektrických krbů jde ve své praktičnosti ještě o krok dále. Nejste-li přívržencem atrap dřeva nebo máte-li dojem, že by se vám kompozice mohla po čase omrzet, existují i elektrické krby, které umožní, aby ve vašem ohništi tekla láva nebo sálal žhavý popel. Teplo, které díky elektrickému krbu vzniká, je dále rozváděno po pokoji za pomoci zabudovaného ventilátoru.

Velkou výhodou elektrických krbů je kromě jejich čistého provozu i nenáročnost na prostor a příslušenství. Jelikož do nich není nutno přikládat, odpadá nutnost nošení dřeva po domácnosti a vyčlenění místa k jeho skladování. „Tato moderní verze klasických krbů jistě potěší především ty, kteří si běžný krb nemohou dovolit, a to především z důvodu, že bydlí v bytě či domě, kde není žádný komín. Postačí jen blízkost elektrické přípojky a navíc nejsou nijak energeticky náročné,“ komentuje Veronika Kliská ze společnosti LAMA energy, která je alternativním dodavatelem elektřiny a plynu. Vhodné jsou též do místností, které se hůře odvětrávají.

Existuje celá řada provedení, mezi nimiž se dá snadno vybírat. Díky široké nabídce druhů, barev a stylů je možno najít krb odpovídající přesně vašemu vkusu a interiéru obytného prostoru. Vestavěné krby lze umístit přímo do zdi, přičemž hloubka krbu se pohybuje kolem 20 až 30 cm. Dále se pak vyrábějí typy závěsné, nebo volně stojící. V nabídce jsou dokonce krby na kolečkách, takže je možné je přesouvat libovolně po domácnosti a opakovaně tak vytvářet dojem nového a neokoukaného interiéru.

Cena je výrazně přijatelnější, než je tomu u klasických krbů i vzhledem k tomu, že k jeho zprovoznění není nutný žádný stavební zásah. Na rozdíl od klasického si elektrický krb pořídíte v řádech několika tisíc korun. Nicméně i za takto přijatelnou cenu můžete jednoduše vyvolat dojem luxusu a tepla domova novým netradičním doplňkem.

Související příspěvky

Aby vám při příchodu domů nepršelo za krk

redakce

Kupte si zahradní nábytek, s nímž vám bude na terase i zahradě mnohem lépe

redakce

Novinky Zehnder pro zdravé, komfortní a elegantní vytápění a větrání s rekuperací tepla

redakce

1 komentář

Milan 15. 5. 2015 at 20:17

Dobrý den,
libi se mi krb na obrazku 2, nejaka www stranka.

Diskuze je uzavřena.