DŮM

Kolik bude stát topení tuhými palivy v topné sezóně 2014-2015 ?

Na našem trhu se objevilo mnoho možností jak alternativně měnit nebo doplňovat topení tradičními tuhými palivy. V České republice však stále ve většině domácností, které samy vytápějí, tvoří hlavní podíl na topení právě tradiční tuhá paliva. V jakém horizontu se budou ceny pohybovat v topné sezóně 2014/2015? Jak můžeme na nákupu uhlí ušetřit?

Porovnat výhody a nevýhody jednotlivých paliv a takto doporučit, které palivo si vybrat pro ohřev domu, je skoro nemožné. Je tomu z několika důvodů – záleží na druhu kotle, který máme, na zrnitosti paliva a především na druhu paliva. Mohlo by se zdát, že na trhu jsou k dostání tři základní druhy: hnědé uhlí, černé uhlí a koks, ale ve skutečnosti každé z těchto paliv se dělí na velké množství poddruhů, kde nejdůležitějším rozlišovací kvalitou je obsah uhlíku.

Obsah uhlíku přímo souvisí s výhřevností. Díky hoření uhlíku získáváme teplo. Při nákupu paliv bychom se především měli zajímat, jaký je obsah uhlíku v konkrétním produktu, který nám prodejce nabízí. Níže vidíme, že se u jednotlivých druhů paliv může obsah uhlíku značně lišit:

Druh paliva

Hnědé uhlí

Černé uhlí

Koks

Obsah uhlíku v %

59% – 80%

73% – 95%

97% – 97,5%

Hnědé uhlí

Hnědé uhlí je na českém trhu nejlevnější – není to však jen cena, podle které bychom se měli rozhodovat. Jak vidíme na výše uvedené tabulce, právě hnědé uhlí má nejnižší obsah uhlíku, což se pojí s nižší výhřevností tohoto paliva. Nejnižší podíl uhlíku má lignit, tedy nejmladší hnědé uhlí, které má výhřevnost okolo 13 MJ/kg. Dále pak hnědé uhlí často obsahuje vyšší obsah vody než koks, což snižuje teplotu jeho hoření.

Černé uhlí

U černého uhlí je důležité zjistit, o jaký druh se jedná (existuje 6 tříd, které se od sebe odlišují obsahem uhlíku). Nejkvalitnější je uhlí antracitové s výhřevností 26 až 30 MJ/kg.

Koks

Tradičně se koks považuje za nejkvalitnější, nejvýhřevnější a nejekologičtější druh tuhého paliva. I zde však najdeme jistá ale. Je rozhodně pravda, že díky odstranění prchavých složek je ekologický, ale jeho využití velmi záleží na kotli, který používáme. Koks má vysokou zápalnou teplotu, musí dobře hořet.

V nekvalitních kotlích nám po koksu zůstane větší množství nevyužitého popela, které nemohlo celé shořet. Zjednodušeně by se tak dalo říci, že pokud nemáme kvalitní kotel, nemá větší smysl do dražšího koksu investovat, protože nevyužijeme jeho celý potenciál.

Cenové rozmezí

Výše jsme se již dotkli otázky ceny jednotlivých druhů fosilních paliv. Je to pro spotřebitele rozhodně důležitá otázka, protože paliva tvoří v průměrné domácnosti v České republice značnou část rozpočtu na bydlení.

A tak otázka: „Kolik jste letos protopil?“ je na českém venkově zcela běžná. Pojďme se podívat na orientační ceny za tuhá paliva, jak je uvádějí čeští dodavatelé uhlí na svých webových stránkách.

Druh paliva

Hnědé uhlí – kostka

Černé uhlí – kostka

Koks – kostka

Cenové rozmezí/t

3280 – 3800

5390 – 5580

6890 – 6990

Takže teorie říká – před nákupem paliv zjistit druh, místo původu, obsah uhlíku, vody atd. Ale jak náš výběr ovlivňuje cena? Každý si na tuto otázku odpoví sám. Nejdůležitější je pamatovat na to, že cena by pro nás neměla být rozhodující, mohlo by se nám totiž stát, že nakoupíme levně nekvalitní paliva. Ušetřit se dá rozumněji.

Jako zákazník máme na výběr – zjistěme, jaké jsou nabídky dodavatelů uhlí v našem okolí a porovnejme jejich nabídky. Každý dodavatel má nyní svou vlastní internetovou stránku, kde nalezneme ceník jednotlivých paliv. Takto můžeme získat cenná data pro naše rozhodnutí.

Můžeme také najít nejlepší nabídku prostřednictvím inzerátu. Takovou poptávku můžeme umístit na některý z poptávkových portálů, např. www.oferteo.cz. Dodavatelé nám pak sami předloží nabídky zboží včetně cen, my si pak jen vybereme tu nejvýhodnější. Ušetří to čas, který nemusíme trávit u počítače studováním stránek jednotlivých dodavatelů

Související příspěvky

Velmi elegantní zastínění interiéru

redakce

Vše pro vaši koupelnu pohodlně a za skvělou cenu!

redakce

Plánujete rekonstrukci bytu, bytového jádra v panelovém domě nebo jen koupelny? Je několik zásad, které byste před zahájením vlastní rekonstrukce měli vědět a dodržet.

redakce