DŮM

Jaké vybrat garnýže

Garnýže tvoří nenápadný ale přesto nepostradatelný interiérový prvek. Spolu se závěsy a záclonou tvoří ucelenou část interiéru. Do různých částí domácnosti se hodí různé typy garnýží – různé barevné varianty, různá materiálová provedení. Při výběru garnýže by se mělo dbát na kvalitu, jelikož se nejedná o prvek interiéru, který se mění každou chvíli. Je možné, že někdo jej má i na několik let ve své domácnosti. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy se pořizují garnýže do nájemních bytů, provozních kanceláří nebo obecně do prostorů, kde se nekladen a design téměř vůbec. Zde se pak hodí garnýže levné, které jsou právě pro tento účel optimální. Pro drtivou většinu garnýží postačí k instalaci základní nářadí, které má doma většina kutilů a domácností. Jedná se o příklepovou vrtačku, vidiový vrták o průměru 8 mm, křížový šroubovák a metr s tužkou pro nakreslení otvorů.

kovové garnýže

Základní druhy garnýží

Mezi tři základní druhy garnýží podle materiálového provedení patří garnýže dřevěné, kovové a garnýže plastové.

Dřevěné garnýže se nabízejí ve všech existujících barvách. Jsou nejvíce využívány na chatách, v rodinných domech a panelákových bytech. Jedná se o nejtypičtější kovové garnýže, které se hodí téměř ke všemu. Samozřejmě je optimální jejich kombinace s dřevěnými prvky v daném interiéru. Lze je samozřejmě zkrátit na potřebnou délku, neboť nejsou pevně připevněné k tyči, ale jsou jen nasazené nebo přilepené malým množstvím lepidla na dřevo. Samozřejmostí ke každé dřevěné garnýži je velký výběr dřevěných koncovek různých provedení.

Kovové garnýže se především využívají na chodbách nebo v moderních domácnostech. Nepřitahují zbytečnou pozornost, avšak doladí pocit moderního interiéru s kovovými prvky. Nehodí se do prostor se zvýšenou vlhkostí, jelikož by mohlo dojít k poškození ochranné vrstvy. Jsou ve většině případu odolné a s dlouhou životností, ale zmíněná zvýšená vlhkost ji může výrazně zkrátit.

Plastové garnýže se hodí především do retro interiérů. Vyrábí se v mnoha barevných odstínech a provedeních. Je však třeba dbát na barevné sladění. Garnýže z plastu se vyznačují svou pružností a odolností, ale jsou náchylné na poškrábání. Lze je také jako dřevěné garnýže lehce zkrátit na požadovanou délku. Jejich velikou výhodou je pořizovací cena, která je oproti kovovým a dřevěným garnýžím nejnižší.

Související příspěvky

Topná sezona je v plném proudu. Víte, jak ušetřit?

redakce

Dobře udržovaná terasa přežije i vás

redakce

Ve vlastním domě se nemusíte potit

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.