DŮM

Jaká okna zvolit, když přemýšlíte o výměně?

Výměna starých oken za nová je jedním z nečastěji realizovaných kroků v rámci dosažení úspor za vytápění. Nová okna dokáží zvýšit tepelně-izolační parametry staveb a zabraňují únikům teplého vzduchu z interiéru. Při správném výběru mohou tyto úniky být sníženy až o několik desítek procent. Záleží také na stavu původních oken a celé obálce budovy. Faktem ale je, že na jediné topné sezoně se dá s novými okny ušetřit i několik tisíc korun. Teď ale nastává otázka – jaká okna zvolit. A hlavně, jaký materiál.

 

 

Ještě před patnácti lety to bylo jednoduché

Situace při výběru je v dnešní době mnohem složitější, než tomu bývalo ještě před patnácti nebo před deseti lety. V té době byly na vrcholu především plastová okna, která se využívala v hojném počtu snad všude místo starých dřevěných. I dřevěná okna samozřejmě na trhu byla, ale jejich tehdejší technologie výroby jim neumožňovala dosahovat takových parametrů, jako u oken plastových. V dnešní době už euro okna dokáží splnit i parametry vyžadované u pasivních domů. A aby rozhodování bylo ještě složitější, jsou tu ještě hliníková okna.

1

Pro plastová okna mluví jednoznačně cena

Největším lákadlem u plastových oken je jednoznačně jejich cena. Ta je v porovnání s ostatními druhy mnohem nižší a přitom dokáží okna splňovat i vlastnosti potřebné pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Pokud se podíváte na plastová okna ceník a rozměry a na hliníková okna, rozdíl uvidíte na první pohled. Navíc plastová okna mohou mít také elegantní design, díky moderním povrchovým úpravám je lze u spolehlivých výrobců sehnat v různém barevném provedení.

2

Pro hliníková okna mluví odolnost a kvalita materiálu

I přestože jsou hliníková okna nejnovějším druhem oken na trhu, oblibu u zákazníků si získávají velice rychle. Může za to především samotná kvalita využívaného materiálu, tedy hliníku, který má pro okna ideální vlastnosti. Hliník nekoroduje, takže mu nedělá problém neustálé působení vlhka ani ostatních vnějších vlivů. Hliník je nehořlavý, takže nedochází k jeho deformaci ani při vysokých teplotách. Skvěle odolává poškození, ať už nárazem nebo odřením. Oproti ostatním materiálům lze okna z hliníku vyrábět i ve větších rozměrech. V moderním stavebnictví, kde se často využívají velké prosklené plochy je to také ideální vlastnost.

3

Pro dřevěná okna mluví jejich design

Dřevo je pro výrobu oken tradičním materiálem, který se využívá odnepaměti. Hlavně v posledních letech ale významný pokrok zaznamenala technologie výroby dřevěných oken, která jsou mnohem odolnější a také splňují náročné tepelně-izolační parametry. Navíc pro dřevo je typickou vlastností elegantní vzhled, který sice lze napodobit, ale nejde nahradit. Po výměnách oken za plastová anebo hliníková se mnoho interiérů zcela uzavře, nedýchá a začíná vlhnout. Dřevěná okna ale stále budou dýchat a zabraňovat tak vlhkosti i plísním. Jak to dopadá, když se v interiéru rozmůže plíseň, se podívejte v následující galerii.

Související příspěvky

Bydlete levněji – montované domy ze SIP panelů

redakce

Jak vyčistit krbové sklo rychle a jednoduše

redakce

Pozor – rapidně sníženy ceny rolovacích vrat!

redakce

1 komentář

Jiří U. 25. 10. 2016 at 12:07

Dobrý den, souhlasím s článkem, jen bych všem co si chtějí zakoupit opravdu kvalitně vyrobená plastová okna doporučil, aby při výběru požadovali aby okna byla zhotovena z profilu třídy ‘‘A‘‘, ten je nejtlustší. Požadujte aby okna byla vyrobena z provoplastu, ten nejlépe drží ve svárech. Žádejte znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Všechny tyto informace si nechtě zanést do kupní smlouvy.

Diskuze je uzavřena.