Search

Jak vyčistit krbové sklo rychle a jednoduše

Krb je celkem běžnou a hojně užívanou součástí moderních interiérů. Na co určitě nesmíme zapomínat, to je snaha spojená s tím, udržovat ho stále čistý. Kromě klasického vymetání popela a dalších postupů je také třeba čistit krbové sklo. To může být ne vždy jednoduchá práce. Podívejte se proto na doporučené čistící prostředky a osvědčený postup, jak vyčistit krbové sklo rychle a jednoduše.

 

Použijte jemný popel

Pokud si myslíte, že popel z krbu musí přijít hned do popelnice, je to velký omyl. I když na první pohled vypadá jako nečistota, může být skvělým pomocníkem, jak vyčistit krbové sklo. Důležité je říci, že by se mělo jednat výhradně jenom o jemný popel, u kterého máte jistotu, že samotné sklo nepoškrábe. Následně už postačí například jemný hadřík, ale pomohou i klasické noviny. Následně stačí namočit do jemného popela a poté už jenom krouživými pohyby čistit zanesené sklo krbové vložky. Takto opakujeme, dokud nejsou nečistoty dokonale eliminovány. Poté už si stačí vzít jenom čistý suchý hadřík a celou plochu skla vyleštit do průzračné podoby.

Použijte jemný popel

 

Pomoci může i klasický saponát

Druhá doporučená metoda je spojena také s tím, co většina z vás doma určitě má. Jedná se o klasický saponát, tedy ideálně kvalitní prostředek na nádobí. Dále už postačí běžná houbička. Určitě se vyhněte drátěnkám, nebo čemukoliv jinému, co by mohlo sklo poškrábat. Vždy je třeba myslet na efektivitu, ale zároveň také na ohleduplnost. Postup je podobný, jako v případě popela. Saponát naneste na houbičku a poté krouživými pohyby odstraňujte veškeré nečistoty. Postup průběžně opakujte, dokud není sklo dokonale čisté. Na závěr opět doporučujeme finální vyleštění suchým hadříkem, nebo i kusem klasických novin.

Pomoci může i klasický saponát

 

Pomohou také specializované přípravky

V prodejnách krbů a krbových potřeb logicky najdete také velké množství přípravků, které jsou určené přímo na čištění krbových skel. Nabídka je celkem široká a tak můžete vybírat podle doporučení, nebo podle ceny. V podstatě se nejedná o nic jiného, než přípravky na bázi různých saponátů, u kterých přirozeně můžeme říci i to, že mají různé speciální složky, které si dokážou poradit s nečistotami, které vzniknou právě během samotného hoření v krbu. I zde není postup čištění krbového skla nijak ojedinělý. Je obvykle specifikován na každém přípravku, ale vše je stejné, jako doposud. Nanést na hadřík nebo na houbičku a následně krouživými pohyby sklo čistit.

Pomohou také specializované přípravky

 

Jaké další čističe lze použít?

Určitě je dobré zmínit, že možností je ještě několik. Opět se může jednat o věci, které máme běžně v domácnosti. Použít lze ve výjimečných případech třeba přípravky určené na sklokeramickou desku, u kterých je jistota účinnosti, stejně jako šetrnosti. Pomoci mohou ale i různé čistící písky, nebo na stejné bázi založené krémy. Zde však neopomínejme fakt, že by se mělo vždy důkladně přečíst nejenom jejich složení, ale i návod. Na něm je obvykle psáno, zda je možné použití na skleněném povrchu, nebo je právě toto zcela vyloučeno.

Jaké další čističe lze použít

 

Pozor na to, kdy je správné sklo čistit

Stejně jako u čištění čehokoliv, i v případě čištění skla krbu platí, že je důležité čistit pravidelně. Tedy ve chvíli, kdy je špína ještě poměrně čerstvá a tak máme i jistotu, že půjde dolů mnohem lépe a mnohem jednodušeji. Stejně tak nezapomínejte také na fakt, že čištění je třeba provádět výhradně jenom při zcela studeném krbu. Proč? V případě horkého skla může dojít nejenom k tomu, že se začne tavit povrch houbičky nebo hadříků, ale může dokonce dojít i k jeho prasknutí.

 

Čistění je hračkou. Prevence ještě větší

I když je patrné, že čištění skla krbu není zase tak náročné, stejně je dobré dodat na závěr ještě jednu důležitou informaci. Tou je prevence. Pokud chcete zamezit případnému začouzení, doporučujeme vám topit dostatečně vysušeným a kvalitním dřevem, stejně jako doporučujeme, aby se oheň nacházel co nejdále od dveří. Více užitečných rád a skvělých pomůcek pro váš krby naleznete na levnekrby.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *