DŮM

Jak udržovat kování

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Hlavní součástí u nás pořízených produktů je především kvalitní, značkové kování SIEGENIA. Toto kování se kromě zmíněné kvality rovná komfortu při manipulaci, dlouhé životnosti a perfektní funkčnosti. Aby však byl vysoký komfort při obsluze, perfektní funkčnost a životnost nejen kování, ale i celého produktu zachován po co nejdelší dobu a nebylo zbytečně podporováno jeho předčasné opotřebení nebo stárnutí, je nutné kování pravidelně a to minimálně jednou ročně, udržovat. Zmiňujeme-li však minimálně, neřiďte se v tomto případě slovy „čím více, tím lépe“. Příliš častá údržba bývá spíše na škodu.

Ať už tak nebo tak, záleží pouze na Vás, jestli si s takovou, ve většině případů relativně snadnou údržbou poradíte sami nebo ji jednou do roka za drobný poplatek přenecháte na odbornících, potažmo dodavateli, tedy na nás.

Co se týče promazávání, my promazáváme pokud možno veškeré pohyblivé části kování. K ošetřování kování je nutno používat výhradně takové prostředky, které nenaruší jeho ochranu proti korozi. Naprosto nevhodné jsou například kyseliny a pryskyřici obsahující tuky. Používejte proto jen takové pomocníky, které jakýmkoliv způsobem nenaruší povrchovou úpravu výrobku. Je zbytečné za účelem údržby Vaše miláčky naopak obírat o jejich „přirozené“ prvky ochrany a životnosti. V současnosti velmi oblíbeným prostředkem k udržování kování je olej, například do šicího stroje. Na pohyblivé části v okenním křídle lze použít i mazadlo ve spreji. To umožňuje dostat se bez výjimky do kteréhokoliv prostoru tohoto kování. Poté postačí několikrát otočit klikou, aby se mazadlo rozprostřelo, suchým hadříkem odstranit případné zbytky prostředku a je promazáno. Stačí se informovat u Vašich dodavatelů nebo pátrat na vlastní pěst a jistě v tomto směru naleznete nemálo inspirace. Vhodné přípravky k mazání kování a těsnění se příliš neliší.

Oleje nebo i jiného přípravku bohatě postačí pouze pár kapek. Místa se snažíme ošetřit takovým způsobem, aby olej nestékal po vnějších plochách kování a neznečišťoval povrch výrobku, což úzce souvisí i se zmíněným množstvím oleje. Případné přebytečné mazivo je potom třeba pečlivě setřít suchým hadříkem, je však ale na místě snažit se mu vyhnout pokud možno úplně.

Dále je také potřeba kování udržovat čisté. Na to lze použít jemný hadřík a vodu, výjimečně a velice opatrně i líh, denaturovaný líh nebo tekutá čistidla na okna a podobné. Se všemi přípravky však opatrně, není nad čistou vodu a zmíněný jemný hadřík.

Kromě různého čištění a promazávání je třeba dbát i na technické záležitosti ohledně kování, neboť čistota a lehký chod Vám jen tak nezajistí, že okno bude plnit svou funkci. Nemluvě o tom, že by časem mohlo ohrozit Vaši bezpečnost. Je nutné čas od času kontrolovat upevnění všemožných vrutů a to jednotlivě a obzvlášť pečlivě. Termín „občas“ zastupuje jak jinak než minimálně každoroční údržbu. Případné uvolněné nebo poškozené vruty je třeba neprodleně precizně dotáhnout vhodným nářadím nebo vyměnit. Výměnu dílů kování, stržených nebo poškozených šroubů a vyvěšení či zavěšení křídel jsou práce pro odborníky, důrazně nedoporučujeme provádět je samostatně. Přinejmenším je na místě se s nimi alespoň poradit. Důležité je i pevné přišroubování kliky okna. Obzvlášť na pozoru buďte před stržením šroubů.

Při jakékoliv povrchové úpravě Vašeho výrobku, která, je třeba veškeré díly kování z této povrchové úpravy vyloučit a chránit je před případným znečištěním. Stejné doporučení se týká jakýchkoliv stavebních procesů ve Vaší domácnosti, obzvlášť na pozoru je třeba být před tmelem i jeho výpary.

Jak udržovat těsnění

I těsnění z moderních materiálů podléhá přirozenému stárnutí. Aby těsnění na Vašich oknech plnila svou funkci co možná nejdéle, je třeba o něj stejně jako o kování pravidelně pečovat. Údržba těsnění se příliš neliší od údržby kování, stejně tak i pro údržbu je nutné použít vhodné přípravky, její zanedbání je však ve výsledku mnohem znatelnější. Při nedostatečné péči těsnění přestává odolávat vodě i větru, opouští ho jeho původní pružnost a většina důsledků bývá znatelná už na první pohled. Je Vám tak nakonec vlastně úplně k ničemu a ještě dokonale ničí estetický dojem z Vašeho produktu.

Úplným základem je otírání těsnění od prachu a jiných nečistot a rovněž opatrné, jemné zatlačování těsnění v případě, že je uvolněno ze své drážky. Zatlačování provádíme některým z prstů, rozhodně ne za pomoci jiného předmětu a už vůbec ne ostrého nebo špičatého. V takovém případě pochopitelně hrozí trvalé fyzické poškození těsnění.

Mezi oblíbený a rozšířený způsob ošetřování těsnění patří vazelína nebo rovněž oblíbená silikonová vazelína Eheim. Na trhu existuje i několik produktů speciálně navržených pro údržbu těsnění jako jsou všelijaké silikonové oleje. Před příchodem zimy můžete pojistit svá okna například potřením gumového těsnění glycerinem. Stačí trochu pátrat, třeba zrovna u Vašeho dodavatele plastových oken a třeba zrovna u nás. Úsporným řešením při pravidelném promazávání může být injekční stříkačka. Přesto je však většina přípravků v množstevně dostačujícím i finančně únosném balení, obzvlášť vzhledem k faktu, že je údržba vyžadována pouze minimálně. Co se týče frekvence údržby, u těsnění oproti kování a jiným částem produktu, i produktu samotnému, doporučujeme provádět pravidelné udržování častěji a to jednou za půl roku.

Podobných doporučení ohledně údržby existuje nespočet. Bohatě Vám ale postačí, budete-li se řídit vlastním rozumem a alespoň těmi nejzákladnějšími z doporučeními. Pokud péči o Váš produkt zanedbáte, v tom lepším případě si o ni produkt „řekne“ sám, například vrzáním kování, a lze v takovém případě zanedbání ještě dodatečně napravit. V tom horším si o ni však jak „říci“ nemá, a to například v případě těsnění, které jednoduše stárne, stárne a stárne, špiní se nebo i fyzicky poškozuje a Vy jednoho dne můžete zjistit, že nezbývá, než ho vyměnit, protože už dávno neplní byť jednu jedinou z funkcí, díky které si získalo své označení „těsnění“. Stejně tak to může být s kompletním produktem. Postupem času můžete zjistit, nakolik jste svému oknu nebo dveřím a svým způsobem i své peněžence zanedbáváním uškodili.

Proto je samozřejmě na místě začít s touto pravidelnou péčí pokud možno okamžitě. Můžete si být jisti, že se Vám vrátí, i když se Vám to tak bez možného srovnání ani nemusí na první pohled zdát. Věřte, že Váš produkt ten rozdíl pozná.

Jak už je zmíněno výše, veškerou údržbu Vám jednou do roka za drobný poplatek rádi zajistíme.

www.bohemiaplast.cz

Související příspěvky

Dokonalá ložnice – co musí splňovat?

redakce

Faucibus eu laoreet nunc

redakce

Neplýtvejte zbytečně elektrikou za světla

redakce