Search

Jak si správně vybrat bydlení?

I když se v posledních letech vrací, kvůli progresivním cenám splátek u hypoték, móda bydlení v pronájmu, stále je nejpraktičtější a nejvýhodnější mít vlastní nemovitost. Obzvláště plánujete-li rodinu a chcete-li se usadit.Jak ale takové bydlení vybrat? A investovat raději do domu nebo do bytu?

 

Jak a kde chci žít?

Bude třeba se zamyslet, jaký životní styl chcete vést a jaká jste osobnost. Musíte položit několik otázek také sami sobě, zvážit jaký způsob života vám nejvíce vyhovuje. Pokud rádi navštěvujete kulturní akce, kina, divadla, kavárny, neobejdete se bez lidí a ruchu, mohl by se pro vás stát dům na okraji města utrpením. Ale pokud jste romantici a pohodáři a mezi vaše hobby patří pobyt venku, pěstujete vlastní zeleninu, chcete mít zeleň a vodu v létě po ruce, rádi sedíte jen tak na zápraží a pozorujete západ slunce, byt nebude nic pro vás a rodinné domy budou to pravé ořechové.

Současně je třeba umět si představit, jak bydlení, dojíždění, údržbu a starost o zahradu zvládnete, až se vám narodí potomci. Pro malé děti je domek se zahradou fajn, ale až povyrostou, budou hledat přátele, kroužky, budou víc času trávit třeba i mimo „rodnou ves“. I na to je třeba se připravit.

 

Dvakrát měř…

Nejen že se budete muset rozhodnout, zda byt či dům, ale také si budete muset rozmyslet, jaký dům si postavíte – na výběr jsou zděné domy na klíč, dřevostavby, nízkoenergetické domy, dům v satelitu na předměstí nebo mimo město. U bytu zase řešíme jeho velikost a počet pokojů, jeho lokalitu, v kolikapatrovém domě, zda dům disponuje výtahem apod.

Zkuste si také, před rozhodnutím kde začít nový život, vyhledat lokality, o kterých uvažujete. Zajeďte se na ně podívat. Vyzkoušejte, jak dlouhou vám trvá cesta do práce. Prohlédněte si okolí. Projděte se ulicí. Podívejte se, zda domy nejsou moc u sebe a zda opravdu poskytují soukromí. Zajímejte se o to, jak daleko jsou byty od školy, školky nebo zeleně. Představte si sami sebe v konkrétní lokalitě a s rukou na srdci si přiznejte, jestli je to opravdu bydlení určené pro vás.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *