DŮM

Jak je to s historií mobilních domů, které jsou v současnosti tak populární?

Mobilní domy jsou v současnosti velmi vyhledávaným druhem bydlení. Největší zájem je ze strany mladých párů, kteří chtějí začít bydlet ve svém, ale využívají se i jako rekreační objekty, třeba chaty. Jak je to s jejich historií? Nejrozšířenější jsou hlavně ve Velké Británii a Nizozemí a především právě, jako rekreační objekty. U nás se první mobilní domy objevily teprve před deseti lety a byly výhradně od zahraničních výrobců. Od té doby se zvyšuje po těchto stavbách poptávka a už můžeme na tru najít několik ryze českých výrobců. A kvalitou ani provedením za těmi zahraničními rozhodně nezůstávají.

 

Jak je to s českými výrobci?

Tuzemští výrobci mobilních domů samozřejmě nejvíce čerpají z tradičních technologií výroby, využívaných právě ve Velké Británii a Nizozemí. To znamená, že velký podíl na vytvoření má stále ještě ruční práce za využití kvalitních materiálů. Díky tomu jsou české mobilní domy vhodné k individuálním úpravám podle potřeb zájemců nebo podle klimatických podmínek prostředí, kde budou využity. Samozřejmě, že výrobců je více a ne všichni využívají stejné metody. Pomocí popsaných metod ale vyrábí a vyvíjí například firma Mobilnidomky.cz.

 

Hlavní výhody a inovační prvky?

Mezi největší přednosti těchto staveb se řadí rychlost výstavby, nízká pořizovací cena a mobilita domů. Dají se přepravit bez použití jeřábů, což je unikátní vlastnost. To zejména díky využití stále lehčích materiálů, které ale nijak nesnižují vlastnosti domů. Mobilní domy jsou ve většině případů zateplené už v základním provedení.

 

Jak se říká v zahraničí?

Poslední odstavec tohoto článku budeme věnovat různým názvům mobilních domů v zahraničí, takže zajímavosti. Ještě než začneme s cizími výrazy, měli bychom vědět, že i u nás se využívají 2 výrazy – mobilní domky a mobilheimy. Správným výrazem jsou samozřejmě mobilní domy, ale obecně rozšířené jsou hlavně mobilheimy. Ať už ale uslyšíte jakýkoliv výraz, jedná se o totožný produkt.

 

Velká Británie má nejrozšířenější výraz – Holiday Home

V Nizozemí se využívá – Stacaravan

USA nazývají mobilní domky – Trailer

A v Německu je nám velmi známý – Mobilheim

 

 

Související příspěvky

Máte strach z letních veder?

redakce

Prodloužení životnosti podlah voskováním

redakce

Altoma spol. s r.o. nabízí garážová vrata špičkové kvality

redakce
Search by Voice