Nezbytným řešením pro zachování komfortu uživatelů budov je proto přidání účinné sluneční ochrany. Právě ta totiž zabrání dopadu slunečního záření na skleněné plochy, zabrání jejich zahřátí a tak i sníží průnik tepla do místností.
Dlouhou dobu se na vrcholu obliby držely hliníkové sluneční clony. Toto řešení bylo populární v době, kdy průmysl ještě nepokročil tak daleko, aby nabídl velmi funkční textilní ochranu před negativními vlivy slunečního záření. Dnes e tomu jinak. Dnešní technické tkaniny mají mnohem lepší funkci při ochraně budov před teplotními výkyvy a to i při zachování skvělého poměru průniku denního světla a výhledu z budov ven. Žádná celohliníková exteriérová ochrana totiž neumí nabídnout doplněk k záměrům architektů a developerů při výstavbě prosklených budov, které neuzavírají jejich uživatele do tmavých kobek kanceláří a zasedacích prostor.
Technické tkaniny jsou proto materiálem současné doby. Umožňují totiž nejen regulovaný průnik denního světla a výhled ven, ale současně dokáží odblokovat – v závislosti na typu tkaniny – až 96 % negativního slunečního záření. Tato ochrana je pasivní, minimalizující využívání umělého světla a nebo klimatizace, které jsou společně zodpovědné za více než 40 % emisí oxidu uhličitého.
schéma mermet I schéma mermet II se zastíněním
V současné době, kdy patří úspora energií k hlavním tématům a energetická náročnost budov se stává součástí legislativy, je racionální přístup ke sluneční ochraně více než žádoucí. Stínicí technika proto už není jen estetickým doplňkem, ale je nezbytnou součástí mnohých architektonických a developerských studií.
Je dokázáno, že široce využívaná pasivní sluneční ochrana v podobě předokenních textilních rolet umožní dosáhnout významných úspor v oblasti spotřeby energie. Především v létě může teplota v místnostech budov s více než 50 % prosklených fasád stoupnout až o 15 Co oproti venkovní teplotě. Pouhou instalací předokenních textilních rolet můžeme tuto teplotu snížit o 15 Co a tak omezit potřebu klimatizace. V zimě potom funguje opačně – zabrání úniku tepla a sníží spotřebu energie potřebné na vytápění budov.
Technické tkaniny přinášejí i další skvělé vlastnosti:
- ochrana před přímým ozářením – skvělé pro ty, kteří pracují s počítači a dalšími typy obrazovek
- skutečná průhlednost – s textilní roletou si stále zachováte pocit otevřenosti a prostoru
- odolnost vůči velkým i menším teplotním výkyvům
- ochrana před UV zářením, které může způsobit vyblednutí textilií v interiéru, nábytku, obrazů a výmalby
- vlastnosti technických tkanin v oblasti sluneční ochrany také odpovídají nárokům normy EN 14501 a jejímu českému ekvivalentu ČSN EN 14501 Clony a okenice – Tepelná a zraková pohoda. – snížení spotřeby klimatizace až o 30%
- vytvoření příznivého klima v místnostech
- efektivní ochrana před hmyzem
- vysoká estetická kvalita – technické tkaniny se dnes vyrábějí v moderních dezénech
Moderními budovami nemyslíme pouze kancelářské budovy. Sklo je velice oblíbeným architektonickým prvkem i v bydlení. Stačí pouhý pohled na realizace architektonických studií, abychom si uvědomili, že sklo a jeho vlastnosti v prosvětlení interiérů, ve vytvoření iluze volného prostoru i v umožnění co největšího kontaktu s okolním prostředím, jsou prostě nedocenitelné. Unikátní vlastnosti a přednosti skla je však potřeba chránit, aby se nestaly nevýhodou a nepřinesly uživatelům spíše problémy a trápení…
Ivana Střílková, MBA Spolumajitelka firmy Bohemiaflex CS, s.r.o. Bohemiaflex CS – komplexní protisluneční řešení