DŮM

Dobře udržovaná terasa přežije i vás

Terasa je ryze praktická věc. V teplejších ročních obdobích se stává centrem rodinného dění a setkávání s přáteli, ale může být i útočištěm pro chvíle klidu a pohody. Podstupuje však během celého roku velké zatěžkávací zkoušky, kdy je trvale vystavena působení nejrůznějších klimatických vlivů. Velmi tak záleží na materiálu, který pro terasu zvolíte a jak o ni budete pečovat.

Twinson_O-Terrace_reference_Belgium_(Heist__Berg)_-_Medium_8_TN.CZ

Kompozitní materiál je ideální volbou pro terasu, která nebude vyžadovat žádné velké nároky na údržbu po celou dlouhou dobu své životnosti. Zcela tak odpadá nepohodlné a náročné (časově i finančně) lakování, nebudete muset řešit trouchnivějící prkna, dřevokazné houby, kroucení prken či dokonce třísky, tj. neduhy, které jsou u dřevěných teras běžné.

Základní ošetření si ale zaslouží i tento materiál. Twinson od společnosti Inoutic je patentovaný a velmi nenáročný kompozitní terasový materiál složený ze dřeva a PVC. V nabídce je ve čtyřech variantách pro jakýkoli stavební záměr. Jeho povrch je kartáčovaný, což mu dává přirozený vzhled a zabraňuje uklouznutí. Takto jemně zdrsněný povrch přirozeně absorbuje vlhkost a dešťovou vodu a po zaschnutí na něm mohou vznikat vodní skvrny či šmouhy. Je potřeba zdůraznit, že vodní skvrny nijak neovlivňují kvalitu terasy.

V případě, že je terasa částečně zastřešená může na kryté části docházet k usazování prachu a pylu a na nekryté mohou vznikat vodní skvrny po dešti. Kromě těchto přírodních vlivů mohou na povrchu ulpívat nečistoty v podobě skvrn od jídla, nápojů, olejů apod. Doporučujeme tedy dvakrát za rok terase dopřát základní čištění.

Twinson_O-Terrace_reference_Spain_-_Medium_14

 Vodní skvrny nijak neovlivňují kvalitu terasy, jde o estetickou záležitost, kterou lze snadno odstranit.

 

Jak tedy na odstraňování nejrůznějších skvrn?

Na většinu nečistot, jako je usazený pyl a prach, listí ve spárách, vodní mapy, ale i křída apod. postačí použít jen vysokotlaký čistič. Ostříkejte jím také nově namontovanou terasu, na které zůstaly zbytky z řezání desek.

V případě, že na povrchu terasy zůstanou po grilování nebo večírku s přáteli skvrny od kávy, červeného vína, rajčat, kečupu či ovocných šťáv, tedy od potravin, které neobsahují mastnotu ani olej, doporučujeme použít intenzivní čistič terasových desek Twinson. Jeho použití je jednoduché, stačí ho zředit s vodou (3-4 plná víčka na 1 litr vody, 1 víčko = cca 5 cl) a pomocí měkkého kartáče skvrnu vyčistit a opláchnout vodou či opět ostříkat vysokotlakým čističem.

Na skvrny od rostlinných či živočišných tuků a olejů obsažených např. v másle, majonéze, ale i skvrny od opalovacích krémů, vosku svíček, motorového oleje, apod., aplikujte čistič Twinson O-Clean, který je účinný i na stopy po silikonu, lepidle či laku. Lahvičku se sprejem protřepejte, jednoduše nastříkejte skvrnu, nechte krátce působit a opláchněte vodou.

Skvrny způsobené chemickými přípravky, například od rozpouštědel, ředidla, acetonu a jinými je potřeba zasažené místo vybrousit jemným brusným papírem. Broušení provádějte ve směru drážek.

Škrábance odstraníte tak, že povrch nejprve navlhčíte. Tento postup zamezí zesvětlení opracovávaného místa. Následně použijte jemný brusný papír nebo ocelovou vlnu. Broušení opět provádějte ve směru drážek. Poté je potřeba odstranit prach a nečistoty – opláchněte vodou nebo vysokotlakým čističem.

Pro čištění kompozitních teras použijte dva speciální produkty:

Inoutic_cistic terasovych desek Twinson_lowPrvním je Inoutic_cistic teras_Twinson O-Clean_lowpřípravek Twinson O-Clean (cena od 450 Kč) na olejové a mastné skvrny. Druhým je pak čistič terasových desek Twinson (cena od 370 Kč) na méně agresivní skvrny, například od kečupu, červeného vína atd. Oba přípravky je možné zakoupit u prodejců terasového materiálu Twinson, jejichž seznam naleznete na stránkách www.inoutic.cz.

Umíte správně použít vysokotlaký čistič?

Vzdálenost trysky vysokotlakého čističe při používání by od povrchu terasy neměla být menší než
30 cm a tlak nesmí překročit 100 barů. Rovněž je důležité provádět čištění vždy ve směru drážek. Krátce po instalaci nové terasy byste neměli po povrchu tahat nábytek nebo jiné těžké předměty a ani na ni pokládat květináče, rohožky apod. Terasa z kompozitu během přibližně dvanácti týdnů přirozeně vlivem slunečního záření mění patinu.

Inoutic_Twinson_renovace teras_2_low

Terasu z kompozitu čistěte pomocí tlakového čističe pohybem ve směru drážek a v minimální vzdálenosti 30 cm od povrchu.

 

Více informací naleznete na www.inoutic.cz

Související příspěvky

Vačkové spínače nemají vždy stejné vlastnosti a schopnosti

redakce

Zima je za dveřmi a vy jste stále nevyřešili tepelné ztráty?

redakce

Nadzemní plastové bazény těch nejlepších kvalit

redakce